×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط اعلام كرد:

احداث يك هزار و 600 واحد کارگاهي در شهرک‌های صنعتی برای استقرار شركت‌هاي دانش‌ بنیان/ واگذاری زمین بدون مزایده به شرکت‌های دانش‌ بنیان در شهرک‌های صنعتی/ توجه متوازن به رویکرد عرضه و تقاضا محور در گسترش فناوري و دوره گذار شرکت‌های دانش‌ بنیان

سید رضا فاطمی امین روز يكشنبه در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط در جمع خبرنگاران گفت: در هدف‌ گذاری صادرات علاوه بر توجه به افزایش مبلغ صادرات، بیشتر به ترکیب صادرات توجه می‌کنیم، زیرا با وجودی که کالاهای صادراتی ما نیمه‌ خام محسوب می‌شود، اما این هم درست نیست و باید به سمت صادرات محصولات دانش‌ بنیان حرکت کنیم و ترکیب و سهم آن‌ها را افزایش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نزدیک به يك هزار و 600 واحد کارگاهي كوچك در شهرک‌های صنعتی برای استقرار شركت‌های دانش‌ بنیان درحال احداث است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، سید رضا فاطمی امین روز يكشنبه با اعلام اين خبر در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط در جمع خبرنگاران افزود: در هدف‌ گذاری صادرات علاوه بر توجه به افزایش مبلغ صادرات، بیشتر به ترکیب صادرات توجه می‌کنیم، زیرا با وجودی که کالاهای صادراتی ما نیمه‌ خام محسوب می‌شود، اما این هم درست نیست و باید به سمت صادرات محصولات دانش‌ بنیان حرکت کنیم و ترکیب و سهم آن‌ها را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اين‌كه نزدیک به ۵۷۰ شركت دانش‌ بنیان تولیدی در شهرک‌های صنعتی كشور مستقر هستند، اضافه كرد: در نمایشگاه امروز واحدهای دانش‌ بنیان مستقر در شهرک‌های صنعتی یا تحت پوشش و حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها حضور دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به‌طورمعمول یک واحد دانش‌ بنیان کار خود را در محیطی کوچک و آزمایشگاهی آغاز می‌کند، اما به‌تدریج باید به حوزه تولید وارد شود؛ اما به علت این‌که این واحدها سرمایه‌ای ندارند، امکان تهیه زمین و احداث ساختمان برای آن‌ها مقدور نیست و از سوی دیگر، این کار زمان زیادی از آن‌ها می‌گیرد. بنابراین احداث يك هزار و 600 واحد کارگاهي آغاز شده و اکنون درحال ساخت است تا شرکت‌های دانش‌ بنیان پس از ورود به حوزه تولید، بتوانند در این محل‌ها مستقر شوند.

فاطمی امین بيان كرد: در شهرک‌هایی که زمین اندک است، برای استفاده از زمین، مزایده برگزار می‌شود، اما این مزایده برای شرکت‌های دانش‌ بنیان حذف‌ شده است و آنان بدون مزایده می‌توانند زمین مورد نظر خود را تحویل بگیرند. میزان پیش‌ پرداخت نیز از ۱۰ درصد و در برخی مناطق محروم از حدود ۵ درصد بیشتر نیست که این مهم نسبت به سایر صنایع به‌ نوبه خود یک امتیاز محسوب می‌شود. مدت‌ زمان بازپرداخت هم ۴۸ ماهه خواهد بود و پيش بيني واگذاری کارگاه‌ها با قیمت مناسب‌ تر و پایین‌ تر به شرکت‌ها از سوی سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی انجام‌ شده است.

وی تأكيد كرد: برای این‌که بتوان جهش قابل‌ توجهی در حوزه شرکت‌های دانش‌ بنیان داشته باشیم، باید کارهای متعددی صورت گیرد که بخشی از آن به زیرساخت، زمین و استقرار واحدها بازمی‌گردد که سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی این کار را آغاز کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اين وزارتخانه بازاری به‌ منظور عرضه و تقاضای ماشین‌ آلات و تجهیزات آماده ساخته است که به‌زودی راه‌ اندازی خواهد شد.

فاطمی امین گفت: همیشه مشکلاتی در زمینه ادعای تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان وجود داشته است، به این معنی که تولید کننده ادعا دارد که محصول تولیدی او به لحاظ کیفی با قیمت مناسب و دانش‌ بنیان است و باید استفاده شود، اما از سوی دیگر، مصرف‌ کننده مدعی است كه کارکرد مورد نیاز برای صنعت و تجهیزات با ماشین‌ آلات داخلی قابل تأمین نیست، كه برای حل این مشکل و بهبود هماهنگی‌ها، سازوکار جدیدی به‌زودی فعال می‌شود.

وی افزود: در گسترش فناوری دو رویکرد عرضه محور و تقاضا محور وجود دارد. رویکرد عرضه محور مبتنی بر ایجاد شرکت‌های دانش‌ بنیان دارای ایده و ارائه مشاوره و تسهیلات به آنان برای رسیدن به بلوغ لازم و تولید محصول است؛ اما چالش این رویکرد این است که چه کسی محصولات آن‌ها را خریداری می‌کند و به این واسطه درگیر مسائل مربوط به بازاریابی می‌شویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: دومین رویکرد، تقاضا محور است؛ این یعنی واحدها و صنایع بزرگ که نیازهای دانش‌ بنیان دارند، باید کار را آغاز و تقاضاهای خود را مطرح کنند و متناسب با ظرفیت موجود در کشور حرکت نمايند. سال گذشته رویکرد عرضه محور را جلو بردیم و اکنون به بلوغ خوبی رسیده است و از صندوق‌های جسورانه بسیاری مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و ستادهای تخصصی برخوردار هستیم. بنابراین به‌نظر می‌رسد در این دوره گذار شرکت‌های دانش‌ بنیان، باید علاوه بر تقویت و کمک به اتصال محصولات تولیدی به بازار، به رویکرد تقاضا محور توجه کنیم، زیرا رویکرد تقاضا محور مغفول مانده است و باید جدی‌تر به آن پرداخته شود.

فاطمي امين ادامه داد: سال گذشته برای رویکرد تقاضامحور، معاونت جدیدی در وزارت صمت با عنوان «ماشین‌آلات و تجهیزات» ایجاد کردیم که با تمرکز بر این موضوع، واحدهای بزرگ را ترغیب کند که هزینه تحقیق و توسعه را افزایش دهند؛ برای مثال برخی واحدهای بزرگ فولادی و هلدینگ ها هفتاد هزار میلیارد تومان سود خالص برخی از شرکت‌های معدنی ۲۶ هزار میلیارد تومان سود خالص دارند که ورود درصد کوچکی از این سود خالص به حوزه دانش‌بنیان، انقلاب عظیمی را در پی خواهد داشت.

وزیر صمت تصریح کرد: علاوه بر تمرکز بر محصولاتی که از دل ایده‌ها، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد خارج‌شده و کمک به وصل شدن آن‌ها به بازار، اولویت ما این است که شرکت‌های بزرگ به این عرصه واردشده و هزینه‌های تحقیق و توسعه را افزایش دهند؛ آن‌وقت است که از محل آن مبالغ بازار کار بزرگی ایجاد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: انجام بسیاری از کارها به یک بلوغ نیاز دارد و یک شبه حاصل نمی‌شود و به فهم، درک و زیرساخت‌های ذهنی نیاز دارد که زمان‌ بر است؛ اما این کار را از شرکت‌های بزرگ آغاز کرده‌ایم، جا افتادن آن زمان‌ بر است، اما به‌طور جدی اجرای آن را دنبال می‌کنیم.

تاريخ: 1401/04/05  | ساعت: ١٦:٠٥ | شناسه: ١٨١٤٢ | تعداد نمايش: 154


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294311

  • بازديدکنندگان امروز : 3311

  • کل بازديدکنندگان : 17299040


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد