×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

نگاهی به عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حوزه زیرساخت‌ها:

اختصاص 75 هزار میلیارد ريال منابع مالی براي تأمين و تكميل زیرساخت‌های صنعتي در سال گذشته/ تأمين 812 مگاوات برق براي فازهاي عملياتي و 491 مگاوات از طریق مولدهای مقیاس کوچک تا پایان سال 1400/ تأمین 700 لیتر بر ثانیه آب براي شهرك‌ها و نواحي صنعتي و 1200 لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز صنعت از طريق انتقال و تصفیه پساب

سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در شهرك‌ها و نواحي صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي تابعه اقدامات متنوع و مهمی را در راستای تأمین و تكميل زیرساخت‌های لازم برای تسهیل فعالیت سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به انجام رسانده است‌.

سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در شهرك‌ها و نواحي صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي تابعه اقدامات متنوع و مهمی را در راستای تأمین و تكميل زیرساخت‌های لازم برای تسهیل فعالیت سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به انجام رسانده است‌.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، یکم تا دهم تیر به‌عنوان دهه "تولید و تجارت" نامگذاری شده و در این راستا روز پنجم تير با تمركز بر موضوع زیرساخت، با عنوان "زيرساخت؛ بنيان توليد و تجارت" مزين شده است.

به همین بهانه در این گزارش به بررسی اهم اقدامات و برنامه‌هاي زيرساختي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در شهرك‌ها و نواحي صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي تابعه پرداخته‌ایم.

در سال گذشته، ایجاد 26 شهرک و ناحیه صنعتی جدید و توسعه 20 شهرک و ناحیه صنعتی موجود با اولويت شهرك‌ها و نواحي صنعتي تقاضا محور و تخصصی به تصويب رسيد که در تداوم این رویکرد، امسال برنامه‌ريزي براي انجام مطالعات ضرورت و امكان توسعه 10 شهرك و ناحيه صنعتي تقاضا محور نزديك مراكز استان‌هاي صنعتي كشور به منظور استقرار واحدهاي دانش بنيان و فناور به‌عنوان یک اولویت هدف گذاری شده است.

افزایش 8154 هکتاری سطح اراضي صنعتي در اختيار
همچنین با توجه به استقبال رو به افزايش سرمايه گذاران براي حضور در فعاليت‌هاي توليدي و نياز به توسعه شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور، سال گذشته 8154 هکتار به سطح اراضي صنعتي در اختيار براي استقرار واحدهاي صنعتي جديد در شهرك‌ها و نواحي صنعتي افزوده شد که با تداوم اين روند، برنامه سال 1401، افزایش 5000 هکتاری اراضی جدید است.

در این راستا با توجه به نامگذاری امسال به‌عنوان سال "تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین" از سوی مقام معظم رهبری، مزايا و مشوق‌های ویژه‌ای نیز برای تسهیل استقرار شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و فناور در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور مصوب و ارائه شده است.

از سوی دیگر، تکمیل زيرساخت‌ها و شريان‌های ارتباطي همواره يكي از دغدغه‌هاي سرمایه ‌گذاران برای حضور در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است و این موضوع به‌عنوان یک اولویت همواره مد نظر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و شرکت‌های استاني تابعه آن است.

اختصاص 75000 میلیارد ريال منابع مالی براي تأمين و تكميل زیرساخت‌های صنعتي
در این راستا، سال گذشته 75000 میلیارد ريال منابع مالی براي تأمين و تكميل زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی اختصاص یافت که برنامه سال 1401، تأمين 80000 میلیارد ريال می‌باشد.

در زمینه تأمین آب، برق و انرژی نیز تأمين 700 لیتر بر ثانیه آب براي فازهاي عملياتي در سال 1400 محقق شد که برنامه سال 1401 تأمین حدود 750 لیتر بر ثانیه آب می‌باشد‌.

در بخش برق، تأمين 812 مگاوات برق براي فازهاي عملياتي به‌عنوان عملكرد سال 1400 ثبت شد و سال 1401 نيز برای تأمین 930 مگاوات برق هدف گذاری شده است.

از سوی دیگر، با توجه به نیاز صنایع و همچنین محدودیت‌های موجود در صنعت برق، تأمین انرژی پایدار از طریق انرژی‌های خورشیدی، تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست به‌عنوان یک اولویت در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار دارد که در این راستا مشوق‌هایی نيز برای ایجاد نیروگاه‌های خود تأمین توسط واحدهاي صنعتي و بنگاه‌هاي اقتصادي مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب شده است.

تأمین 238 کیلووات برق از منابع تجدید پذیر در سال گذشته
در سال گذشته 238 کیلووات برق از محل منابع تجدید پذیر در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور تأمین شد و برنامه سال 1401 نيز تأمین حداقل 500 کیلووات برق از این طریق است.

در زمینه تأمین سوخت گاز نیز در سال گذشته تأمين گاز براي 29 شهرك و ناحیه صنعتي محقق شد که برای سال 1401 تأمین گاز 20 شهرک و ناحیه صنعتي ديگر هدف گذاری شده است.

احداث و تكميل 9 مدول تصفیه خانه فاضلاب در شهرك‌ها و نواحي صنعتي
درخصوص دیگر حوزه‌های زیرساختی نیز مطالعه طراحي 23 تصفيه خانه فاضلاب و احداث و تكميل 9 مدول تصفیه خانه فاضلاب شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سال 1400 انجام شد و برنامه امسال هم مطالعه و طراحي 9 تصفيه خانه جديد و احداث و تکمیل 8 مدول تصفیه خانه فاضلاب است.

راه اندازی 1433 واحد کارگاهی در سال 1400
از سوی دیگر، احداث و تكميل واحدهاي كارگاهي به منظور ایجاد و بهره برداری واحدهای تولیدی با اولویت واحدهای با فناوری برتر و صنوف تولیدی در سال 1400 در دستور کار قرار گرفت که در این راستا 1433 کارگاه ایجاد شد و برای سال 1401 نیز احداث 1600 کارگاه برنامه‌ريزي و هدف گذاری شده است.

تأمین آب مورد نیاز صنعت از راه تصفیه پساب به میزان 1200 لیتر بر ثانیه
اما تأمین آب مورد نیاز صنعت از راه تصفیه پساب نیز در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بوده است که در این راستا پيگيري اخذ تخصيص پساب تصفيه خانه‌هاي فاضلاب شهري از وزارت نيرو به منظور تأمين بخشي از كسري آب مورد نياز شهرك‌ها و نواحي صنعتي به میزان 1200 لیتر بر ثانیه در سال 1400 انجام شد و برنامه سال 1401 نیز روی تأمين 1000 لیتر بر ثانیه پساب متمركز شده است.

پيگيري انتقال پساب‌هاي شهري تخصيص يافته به شهرك‌ها و نواحي صنعتي به منظور تأمين بخشي از كسري آب مورد نياز به میزان 290 لیتر بر ثانیه نیز از اقدامات زیرساختی در سال 1400 بود که امسال هم انتقال 400 لیتر بر ثانیه در دستور كار قرار گرفته است.

در سال گذشته، مطالعه طراحي 3 سامانه استحصال آب از پساب نيز انجام شد، كه در سال جاري 5 سامانه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

افزایش ظرفیت بازچرخانی آب به میزان 35000 مترمکعب در روز در سال 1400
همچنین با پيگيري اجراي پروژه‌هاي سامانه‌هاي استفاده مجدد از پساب تصفيه خانه‌هاي فاضلاب شهرك‌ها و نواحي صنعتي، افزایش ظرفیت بازچرخانی آب به میزان 35000 مترمکعب در روز در سال 1400 به انجام رسید و برنامه سال 1401 نيز به میزان 15000 مترمکعب در روز می‌باشد.

همچنین مشارکت در تأمین برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی از طریق احداث پست برق 63 به 20 کیلوولت و خطوط انتقال برق پایین دست مربوطه به تعداد 60 پست در سال 1400 انجام پذیرفت که تداوم اين برنامه برای 50 پست در سال 1401 پیش‌بینی شده است.

تأمین برق از طریق مولدهای مقیاس کوچک به میزان 491 مگاوات برق تا پایان سال 1400
تأمین برق از طریق مولدهای مقیاس کوچک نیز به میزان 491 مگاوات تا پایان سال گذشته برنامه‌ریزی شد كه امسال اقدامات لازم برای احداث مولدهای تولید پراکنده و خود تأمین (CHP و DG) در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستعد به میزان 500 مگاوات آغاز شده است.

از سوي ديگر، برنامه‌ريزي و اقدام لازم براي تهيه برنامه‌هاي جامع و سند راهبردي تأمين آب شهرك‌ها و نواحي صنعتي با همكاري وزارت نيرو در 4 استان منتخب از دیگر رویکردهای سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای سال 1401 می‌باشد.

در حوزه توسعه زيرساخت‌هاي ارتباطي نیز در سال گذشته 10 شهرک و ناحيه صنعتي از امكانات مخابراتي و تلفن برخوردار شدند كه برنامه امسال هم تأمين اين زيرساخت براي 10 شهرک و ناحيه صنعتي ديگر است.

همچنين در سال 1400 فیبر نوری در 23 شهرک و ناحيه صنعتي احداث شد كه در سال جاري نيز اجراي آن در 15 شهرک و ناحيه صنعتي در دستور كار قرار گرفته است.

کاشت 184 هزار اصله درخت در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال 1400
از سوی دیگر، ایجاد و توسعه فضای سبز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اولویت مهم دیگری در راستای اهداف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است، كه در اين راستا، در سال گذشته، 166 هکتار فضاي سبز و 184 هزار اصله درخت کاشته شد و برنامه امسال هم پوشش 120 هکتاری فضای سبز در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور است.

خريد آمبولانس و تجهيز مراكز درماني
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين در سال گذشته، نسبت به خريد يك دستگاه آمبولانس و تجهيز 3 درمانگاه، مركز طب كار و خانه بهداشت مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي اقدام نموده و در سال جاري هم براي 4 مركز درماني ديگر برنامه‌ريزي كرده است.


احداث 21 ايستگاه آتش نشاني، خريد و تجهيز 35 خودرو آتش نشاني و خريد و نصب 844 شير آتش نشاني در شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سال 1400 از ديگر اقدامات حوزه ايمني زيرساختي است كه در سال جاري به ترتيب 21، 34 و 546 مورد از اين شاخص‌هاي عملياتي مورد اقدام قرار مي‌گيرند.

همچنين در سال گذشته، 27 مطالعه ارزيابي زيست محيطي شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سطح سازمان حفاظت محيط زيست و ادارات كل استاني آن به تصويب رسيد كه در سال 1401 براي تصويب 29 مطالعه، پيگيري و برنامه‌ريزي شده است.

از سوي ديگر، در سال 1400 براي 12 شهرك و ناحيه صنعتي، شناسنامه HSEE (ايمني، بهداشت، محيط زيست و انرژي) تهيه شد، و در سال جاري هم تهيه 3 شناسنامه جديد در دستور كار قرار گرفته است.

مميزي ايمني براي 4385 واحد صنعتي در سال 1400 و مميزي 687 واحد و مطالعات فاز 2 مميزي HSE در 31 واحد در سال 1401، از ديگر اقدامات سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در حوزه ارتقاء ايمني بنگاه‌هاي اقتصادي مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور است.

همچنين تا كنون براي 54 شهرك و ناحيه صنعتي، مطالعات كمي و كيفي پسماندها انجام و در سال 1401 نيز مديريت پسماند 211 تصفيه خانه فاضلاب شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور هدف گذاري شده است.

مجموعه اقدامات و برنامه‌هاي زيرساختي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي 31 استان كه به منظور ايجاد زيرساخت‌هاي توليد و تجارت و تسهيل فضاي كسب و كار صنعتگران و توليد كنندگان كشورمان انجام مي‌شود، با مشاركت دستگاه‌هاي خدمات رسان وزارت نيرو، نفت، راه و شهرسازي، ارتباطات و فناوري اطلاعات، جهاد كشاورزي و ... طي سال‌هاي اخير علي‌رغم تنگناهاي قانوني و محدوديت‌هاي مالي، با قوت ادامه دارد و نيازمند افزايش همكاري‌هاي فرابخشي اين دستگاه‌هاست.

در دهه توليد و تجارت امسال كه از يكم تير روز اصناف آغاز و تا دهم تير روز صنعت و معدن پايان مي‌يابد، ۱۸۴ پروژه زیرساختی با سرمایه‌ گذاری ۹ هزار میلیارد ريال به‌طور همزمان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور افتتاح و به بهره برداري مي‌رسد.

امسال يكم تا دهم تير به‌عنوان دهه توليد و تجارت تعيين و به ترتيب اول تیر روز "اصناف؛ نماد اقتصاد مردمی"، دوم تیر روز "تشکل‌ها؛ هم افزایی تولید و تجارت"، سوم تیر روز "تجارت و خدمات؛ هوشمندی کسب و کار"، چهارم تیر روز "رسانه؛ تبیین گر تولید و تجارت"، پنجم تیر روز "زیرساخت؛ بنیان تولید و تجارت"، ششم تیر روز "صادرات؛ تولید پایدار در تراز جهانی"، هفتم تیر روز "امنیت قضایی؛ آرامش کسب و کار"، هشتم تیر روز "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین"، نهم تیر روز "معدن؛ فرصت ناب ارزش آفرین" و دهم تیر روز "صنعت و معدن؛ پیشران پیشرفت در گام دوم انقلاب" نامگذاری شده است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 335 ناحیه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 82 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 7 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 168 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 221 واحد صنعتی و سه هزار و 207 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 981 هزار و 28 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

تاريخ: 1401/04/05  | ساعت: ١٠:٠٠ | شناسه: ١٨٠٩٧ | تعداد نمايش: 130


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294354

  • بازديدکنندگان امروز : 3999

  • کل بازديدکنندگان : 17299728


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد