×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

اهم فعالیت‌های مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در اردیبهشت‌ 1401 چه بود؟

پیگیری‌ها، رایزنی‌ها و امضای تفاهم‌ نامه‌ها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در اردیبهشت‌ سال 1401 ضمن سفر به چند استان مختلف و بازدید و سرکشی از شهرک‌های صنعتی این استان‌ها، در جلسات متعددی با هدف توسعه فعالیت‌های این سازمان و همچنین تحقق شعار سال حضور یافت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در اردیبهشت‌ سال 1401 ضمن سفر به چند استان مختلف و بازدید و سرکشی از شهرک‌های صنعتی این استان‌ها، در جلسات متعددی با هدف توسعه فعالیت‌های این سازمان و همچنین تحقق شعار سال حضور یافت.

در ادامه بخشی از اهم فعالیت‌های علي رسولیان در دومین ماه سال 1401 آمده است.

تلاش برای حل مشکل تأمین آب و برق شهرک‌های صنعتی؛ 1401.02.05
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پنجم اردیبهشت‌ به استان خوزستان سفر کرد تا در آيین تكريم "اخلاق محمدیان" مديرعامل و معارفه "علی مهدی‌ پور" سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی این استان حضور یابد.

علی رسولیان در جریان این مراسم اظهار کرد: همه باید کمک کنیم تا زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در کشور را بهبود ببخشیم. متأسفانه در تأمین آب و برق شهرک‌های صنعتی در کشور با مشکلات زیادی مواجه هستیم که باید این مشکل با اولویت و همکاری هرچه بیشتر دستگاه‌های خدمات ‌رسان برطرف شود.

وي با اشاره به این‌که مردم خوزستان لایق بهترین‌ها هستند، تأکید کرد: تمام مسئولان کشور باید نگاهی ویژه به این استان داشته باشند. خوشبختانه در مقایسه با استان‌های دیگر، شرایط شهرک‌های صنعتی خوزستان بسیار مناسب است و بدون شک در چند سال اخیر در شرایط سخت تحریم، فعالان اقتصادی اقدامات بسیار اثرگذاری را داشته‌اند. باید اذعان کرد که تولید کالا و محصول داخلی در کشور بسیار رونق گرفته است و باورکردنی نیست که صنعتگران ما در این شرایط سخت این‌گونه پیشرفت کرده‌اند.

توسعه شهرک صنعتی شماره 2 خرم ‌آباد در استان لرستان؛ 1401.02.06
ششم اردیبهشت و در اولین نشست هیأت‌ مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال 1401 که از سوی مقام معظم رهبری به نام "تولید، دانش‌ بنیان، اشتغال آفرین" مزین شده است، توسعه یک شهرک صنعتی در استان لرستان به تصویب رسيد.

شهرک صنعتی شماره 2 خرم‌ آباد به مساحت 40 هکتار در شهرستان خرم‌ آباد استان لرستان از جمله شهرک‌های صنعتی تقاضا محوری است که با تصمیم هیأت ‌مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه توسعه مي‌بابد.

با توسعه این شهرک صنعتی، 40 هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در استان لرستان بتواند با جذب سرمایه ‌گذار و واگذاری این اراضی صنعتی نسبت به ایجاد شغل پایدار در سطح منطقه اقدام کند.

سفر به استان قزوین در قامت معاون و نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ 1401.02.07
هفتم اردیبهشت‌، معاون و نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر رئیس ‌جمهور و جمعی از اعضای هیأت دولت به استان قزوین، با حضور در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت و در دیدار چهره به چهره و بی‌واسطه، مسائل و مشکلات صنعتگران، معدنکاران و بازرگانان این استان را از نزدیک مورد بررسی و پیگیری قرار داد.

بیش از 80 تن از فعالان اقتصادی استان قزوین در این برنامه ملاقات عمومی که در قالب میز خدمت حوزه صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به طرح موضوعات، درخواست‌ها و مشکلات خود پرداختند، که درخواست‌های مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل مراجعه مورد رسیدگی قرار گرفت یا برای بررسی و اتخاذ تصمیم لازم در اختیار سازمان‌های تابعه قرار گرفت و مابقی نیز به سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط ارجاع شد.

رئیس هیأت‌ مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین پیش از این برنامه با حضور در محل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین، از واحدهای مختلف آن بازدید و در نشست صمیمانه با مدیران و کارشناسان این مجموعه، پای صحبت همکاران نشست.

پیام تبریک در گرامیداشت روز کار و کارگر؛ 1401.02.11
رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مناسبت فرارسیدن یازدهم اردیبهشت، روز "کار و کارگر" و تقارن آن با عید سعید فطر پیامی صادر کرد.

علي رسولیان در بخشی از پیام تبریک خود به مناسبت فرارسیدن روز کار و کارگر با اشاره به یکی از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر این‌که "حیات یک ملت مرهون کار و کارگر است" نوشته است: کارگران از شریف ‌ترین طبقه اجتماع هستند، زیرا چرخش دست و بازوی آن‌ها باعث چرخش چرخه‌های زندگی، امتداد رگه‌های حیات در مجاری هستی و بازوان حرکت هر جامعه‌ای به‌سوی رشد، تعالی و شکوفایی است.

در ادامه این پیام آمده است: کارگران از مهم‌ترین مؤلفه‌های تولید در هر جامعه‌ای هستند؛ عناصری مولد و خلاق که با کمک دست‌های هنرمند و بازوان سترگ خویش، چرخ تولید کشور را به حرکت درمی‌آورند. بی‌تردید کار متعهدانه، سنگ بنای توسعه و پیشرفت جامعه بشری است و محور اصلی کار، سرمایه‌های انسانی هستند. توجه به این سرمایه‌های ارزشمند، پاسداشت خدمات و تلاش در جهت مراقبت هرچه بیشتر از آن‌ها، موفقیت و تعالی کشور را در سالی که مزین به شعار "تولید؛ دانش‌ بنیان، اشتغال آفرین" است، تضمین و تثبیت خواهد کرد و بی‌گمان تحقق صنعت و تولید دانش‌پایه در گرو تلاش‌ها و زحمات همه آحاد ملت، به‌ویژه کارگران عزیز است.

کاهش آمار حوادث به وقوع پیوسته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال 1400؛ 1401.02.11
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یازدهم اردیبهشت‌ در نشست شورای هماهنگی کارگروه‌های مدیریت بحران شرکت‌ شهرك‌های صنعتي استان‌ها گفت: حوادث به وقوع پیوسته در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 43 درصد و نسبت به سال 1396، 34 درصد کاهش داشته است.

علي رسوليان در این نشست همچنین از کاهش 23 درصدی حوادث منجر به فوت در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال 1400 نسبت به سال 1399 خبر داد.

وی افزود: همچنین تعداد روزهای بدون حادثه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال 1400 به 3.3 روز افزایش پیدا کرده که در مدت مشابه سال گذشته، به میزان 3 روز و در سال 1396، 1.87 روز بوده است.

رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دلیل این امر را اهتمام اين سازمان به ممیزی ایمنی در بیش از 70 درصد واحدهای تولیدی به بهره‌ برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی عنوان و اضافه کرد: اصل پیشگیری از وقوع حوادث و کنترل از مبداء همواره ملاک و هدف برنامه‌های درنظر گرفته ‌شده این سازمان بوده است.

دیدار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با معاون قوه قضائیه؛ 1401.02.12
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با حسن بابائی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک که در محل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، گزارشی از آخرین وضعیت احداث و بهره‌ برداری از شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تحت مسئولیت و برنامه‌های این سازمان برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌ بنیان را ارائه کرد.

در این نشست همچنین مسائل و مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، از جمله برخی از پرونده‌های ثبتی، تنظیم اسناد رسمی و تبعی، صدور اجرائیه اسناد تعهدی، صدور اسناد مالکیت، صدور اسناد ثبتی و تفکیکی، ثبت و صدور آگهی، اجرای قانون حد نگار و ... مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این دیدار گزارشی از تکالیف قانونی این سازمان برای اخذ مصوبه ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی، افزایش مساحت اراضی صنعتی در اختیار، اخذ اسناد ثبتی و تفکیکی و اعطای اسناد مالکیت به واحدهای تولیدی مستقر و راهکارهای رفع مشکلات مطروحه ارائه شد.

معاون قوه قضائیه نیز در این نشست بر آمادگی کامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای حمایت از تولید و اشتغال و رفع موانع و مشکلات سرمایه‌ گذاران و فعالان اقتصادی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأکید کرد.

امضای تفاهم‌ نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و پارک فناوری پردیس؛ 1401.02.20
بیستم اردیبهشت، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و پارک فناوری پردیس برای ساماندهی فن بازارهای عمومی و ایجاد فن بازارهای تخصصی در حوزه‌های اولویت ‌دار کشور، تفاهم ‌نامه همکاری مشترک امضاء کردند.

در این تفاهم‌ نامه همکاری که در حاشیه آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری در محل پارک فناوری پردیس به امضای علی رسولیان معاون وزیر، رئیس هیأت‌ مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و مهدی صفاری‌ نیا رئیس پارک فناوری پردیس رسیده است، طرفین در راستای اجرای ابلاغیه ستاد نقشه جامع علمی کشور، ساماندهی فن بازارهای عمومی و ایجاد فن بازارهای تخصصی در حوزه‌های اولویت‌ دار کشور را در دستور کار خود قرار دادند.

همکاری در توسعه راهبری و ارتقاء جایگاه فن بازارهای منطقه‌ای در سطح کشور، رفع نیاز فناورانه صنایع کوچک و متوسط از طریق شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارتاپ‌ها، سرمایه‌ گذاری صنایع کوچک و متوسط بر روی شرکت‌های دانش ‌بنیان، استارتاپ‌ها و اختراعات و همکاری متقابل در حوزه اطلاع ‌رسانی برنامه‌ها و فعالیت‌های دو مجموعه در جوامع هدف، از جمله محورهای اصلی این تفاهم ‌نامه همکاری است.

طرفین در این تفاهم‌ نامه متعهد شده‌اند با به‌کارگیری توانمندی‌های تخصصی به ‌منظور رونق مبادلات فناورانه در مناطق مختلف کشور نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های نیاز محور، شناسایی و استاندارد سازی نیازمندی‌های بخش صنعت در حوزه فناوری و دانش فنی، بررسی ظرفیت‌های موجود شرکت‌های فناور و دانش‌ بنیان برای رفع نیازهای فناورانه صنایع و استفاده از ظرفیت همکاری‌های بین‌المللی در حوزه تأمین نیازهای فناوری صنایع کوچک و متوسط (در صورتی ‌که آن نیاز در داخل قابل‌ رفع نباشد) اقدام کنند.

نشست مشترک معاونان وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری؛ 1401.02.20
استفاده از ظرفیت شهرک‌های صنعتی و پارک‌های علم و فناوری برای تولید دانش ‌بنیان و اشتغال‌ آفرین در کشور در نشست مشترک معاونان وزارتخانه‌های "صنعت، معدن و تجارت" و "علوم، تحقیقات و فناوری" مورد بررسی قرار گرفت.

در نشست مشترکی که بیستم اردیبهشت با حضور علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، پیمان صالحی معاون پژوهشی و علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، بر استفاده از ظرفیت شهرک‌های صنعتی و پارک‌های علم و فناوری برای ایجاد پردیس‌های مشترک نوآوری و فناوری تأکید شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست با بیان این‌که تا کنون 572 شرکت دانش‌ بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر شده است، گفت: 1633 شرکت تولیدی مستعد دانش‌ بنیان نیز در این مناطق شناسایی‌شده است که از طریق مشاوران تخصصی کلینیک‌های خدمات کسب ‌و کار، به دانش ‌بنیان شدن آن‌ها کمک می‌شود.

علي رسولیان همچنین از شناسایی 1635 و رفع 442 نیاز فناورانه از طریق به‌هم رسانی شرکت‌های دانش‌ بنیان و واحدهای صنعتی متقاضی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

وی استقرار 129 واحد فناور در شهرک‌های فناوری، راه ‌اندازی 8 مرکز نوآوری، استقرار 579 مشاور در مراکز خدمات فناوری و کسب‌ و کار و حمایت از 2986 خدمات توسعه کسب‌ و کار را از دیگر اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستای ارتقاء جایگاه نوآوری و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور عنوان کرد.

سفر به استان فارس و حضور در آیین اختتامیه جشنواره ملی حلوای ارده سنتی زرقان؛ 1401.02.22
رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیست و دوم اردیبهشت‌ درحالی به استان فارس سفر کرد که در آیین اختتامیه جشنواره ملی حلوای ارده سنتی زرقان حضور یافت.

علي رسوليان در این مراسم با بیان این‌که بیشتر اشتغالی که در دنیا ایجاد شده، ناشی از صنایع خرد و کوچک است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، این موضوع را مطرح و بر آن تأکید کرده‌اند.

وي با بیان این‌که باید از جایگاه رفیع سنت‌ها برای ایجاد اشتغال در کشور حمایت کنیم، گفت: بنگاه‌های بزرگ باید به ایجاد کسب ‌و کارهای کوچک کمک کنند تا در مناطقی که ظرفیت‌های لازم وجود دارد، این کسب ‌و کارها راه ‌اندازی شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خوشه‌های صنعتی یکی از راهکارهایی است که در این راستا باید انجام شود، افزود: باید در هر منطقه متناسب با استعدادی که وجود دارد، صنایع و کارگاه‌های کوچک راه ‌اندازی کرد؛ کما این‌که در استان فارس تا کنون 20 استعداد از جمله مسقطی، فرش دستبافت و ... در قالب خوشه‌های کسب ‌و کار شناسایی و ساماندهی شده‌اند.

رسولیان با بیان این‌که خوشه حلوا ارده به‌عنوان یکی از استعدادهای استان فارس، تأمین اعتبار و مطالعه خواهد شد، اضافه کرد: توسعه فناوری، آموزش و دیگر اجزایی که می‌تواند تشکیل دهد، باید دنبال شود و روی آن کار مطالعاتی کرد تا حلوا ارده شهرستان زرقان توسعه یابد.

آیین رونمایی از محصولات دانش‌ بنیان استان فارس؛ 1401.02.22
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به استان فارس در آیین رونمایی از محصولات دانش‌ بنیان شرکت‌های مستقر در پردیس شرکت‌های دانش‌ بنیان حضور یافت.

علي رسولیان در این مراسم با بیان این‌که در واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، اولویت‌هایی برای شرکت‌های دانش ‌بنیان درنظر گرفته‌ایم، گفت: به سرمایه‌ گذارانی که متقاضی زمین در شهرک‌های صنعتی باشند، برابر نیاز آن‌ها زمین واگذار می‌شود؛ ضمن این‌که شرکت‌های دانش ‌بنیان و صنایع پیشرفته از شرکت در مزایده معاف و در اولویت واگذاری زمین قرار دارند.

وي همچنین اظهار داشت: به دلیل برخورداری فارس از سطح علمی بالا و وجود صنایع بزرگ مانند صنایع معدنی و پتروشیمی، ظرفیت خوبی برای فعالیت نخبگان و راه‌ اندازی شرکت‌های دانش‌ بنیان در این استان پهناور وجود دارد. امیدوارم بتوانیم ارتباط مؤثری بین واحدهای دانش‌ بنیان کوچک و متوسط و شرکت‌های بزرگ ایجاد کنیم و نیازهای آن‌ها که عمدتاً صنعتی و وارداتی بوده است را در داخل کشور تأمین کنیم.

رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درخصوص افزایش کمی و کیفی محصولات تولید داخلی اضافه کرد: خوشبختانه تا کنون شاهد اتفاقات بسیار خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان بوده‌ایم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی کازرون؛ 1401.02.22
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی کازرون به ظرفیت‌های خوب این شهرستان به‌عنوان یک قطب صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم نگاه صادرات و واردات متوازن در کشور داشته باشیم، باید به مناطق ویژه اقتصادی توجه خاصی شود.

علي رسوليان افزود: هم‌ اینک زیرساخت‌های اولیه برای استقرار صنعتگران در این منطقه ویژه فراهم‌ شده و انتظار می‌رود سرمایه‌ گذاران استقبال مناسبی برای سرمایه‌ گذاری در این منطقه انجام دهند.

وي بر توسعه و تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی کازرون تأکید و اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی کازرون بستر مناسبی را برای اشتغال و تولید صادرات محور فراهم می‌کند.

رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: با پیگیری‌های انجام‌ شده، مجوز واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی کازرون در کمتر از یک سال توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادر شده است.

رسوليان تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس به‌عنوان سازمان مسئول این منطقه ویژه اقتصادی، تمام تلاش خود را برای رونق و تکمیل و توسعه زیرساخت‌های آن انجام می‌دهند.

دیدار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با استاندار فارس؛ 1401.02.22
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سفر خود به استان فارس با محمد هادی ایمانیه استاندار فارس دیدار کرد و در این دیدار از ایجاد هفت شهرک صنعتی جدید در استان فارس خبر داد.

علی رسولیان در این باره گفت: اولویت ایجاد این شهرک‌های صنعتی، مناطق تقاضا محور، به‌ویژه در مرکز استان و نزدیک به شیراز است تا بتوانیم نیازهای سرمایه‌ گذاران را تأمین کنیم.

وی با بیان این‌که توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان فارس در اولویت برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار دارد، افزود: در استان فارس در حال حاضر ۶۳ شهرک و ناحیه صنعتی فعال وجود دارد که توسعه و تکمیل زیرساخت‌های این مناطق بر مبنای اولویت‌ سنجی در برنامه قرار گرفته است.

رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، رفع مشکلات زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی درحال بهره ‌برداری و ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید را نیازمند تأمین منابع مالی دانست و اضافه کرد: در این زمینه اختصاص منابع عمرانی استانی ضروری است تا توسعه زیرساخت‌ها شتاب گیرد.

دیدار معاونان وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی؛ 1401.02.24
در دیدار معاونان وزارتخانه‌های "صنعت، معدن و تجارت" و "راه و شهرسازی"، راهکارهای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و ایجاد محورهای همکاری در چارچوب تفاهم ‌نامه مشترک فی‌مابین مورد بررسی قرار گرفت.

علی رسولیان و علیرضا جعفری در این دیدار که بیست و چهارم اردیبهشت‌ برگزار شد، پیرو تبادل تفاهم‌ نامه همکاری مشترک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید در سال گذشته، بر پیشبرد برنامه‌های عملیاتی در کمیته مشترک اجرایی متشکل از نمایندگان دو دستگاه به‌ منظور تأمین مسکن کارگری در جهت ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید با توجه به اجرای طرح جهش تولید مسکن در سطح کشور تأکید کردند.

شناسایی مراکز و محورهای اولویت‌ دار از نظر تمرکز واحدهای صنعتی و تولیدی و میزان اشتغال شاغل در واحدها، راهکارهای نحوه تأمین مسکن مورد نیاز نیروهای شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به لحاظ بهره‌ گیری از ظرفیت شهرهای جدید موجود و یا ایجاد مراکز مسکونی جدید، راهکارهای نحوه ایجاد اشتغال در شهرهای جدید از طریق ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی با اولویت صنایع دانش‌ بنیان، شناسایی واحدهای صنعتی علاقه‌ مند به سرمایه‌ گذاری در تأمین مسکن کارگری نیروهای شاغل و مطالعه و امکان‌ سنجی نحوه ایجاد شهرهای صنعتی بزرگ به لحاظ جانمایی تمامی نیازمندی‌های مورد نیاز از جمله بخش مسکونی، از جمله محورهای مورد بررسی در این نشست بود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید، بهمن سال گذشته با امضای تفاهم ‌نامه همکاری مشترک، از برنامه هدفمند خود برای تأمین مسکن کارگران شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داده بودند.

تأمین مسکن شاغلان، ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید، ایجاد رضایتمندی اجتماعی در اقشار کارگری به لحاظ ایجاد تعلق خاطر ساکنان به محل سکونت خود، برنامه ‌ریزی اسکان تمامی اقشار شاغل به‌صورت ترکیبی اعم از مدیران، کارکنان و کارگران، کاهش تردد نیروی کار شاغل در راستای افزایش بهره‌ وری نیروی کار و کاهش ترافیک در ورودی و خروجی کلانشهرها، تسریع و تسهیل شرایط تأمین مالی پروژه‌ها و شاغلان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، از جمله زمینه‌های همکاری دو طرف در این تفاهم‌ نامه همکاری است.

نیاز امروز هر سازمانی، ارتباط پیوسته با افکار عمومی است؛ 1401.02.26
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیست و ششم اردیبهشت‌ در نشست ارتباط تصویری برخط با مسئولان روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، ضمن تبریک فرارسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، از تلاش‌های مدیریت روابط عمومی این سازمان و شرکت‌های استانی تابعه برای ایجاد ارتباطات مؤثر با ذینفعان و اطلاع ‌رسانی مناسب اقدامات و دستاوردهای حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی تقدیر کرد.

علي رسوليان به نقش مهم روابط عمومی‌ها در ایجاد و گسترش ارتباطات درون و برون ‌سازمانی اشاره کرد و گفت: انتقال پیام، اقناع مخاطب، دریافت بازخورد و اقدامات اصلاحی سازمان در راستای رفع یا کاهش موانع و مشکلات مردم، از مهم‌ترین کارکردهای روابط عمومی‌ها در دستگاه‌های اجرایی است.

وي از مسئولان روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها خواست در ارتقاء ارتباطات اجتماعی مدیران عامل و کسب نظرات، انتقادات و پیشنهاد‌های همکاران، سرمایه‌ گذاران، صنعتگران و اصحاب رسانه به ‌منظور بهبود مستمر اقدامات و برنامه‌های سازمانی بیش از پیش بکوشند.

رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین بر ارتباطات مؤثر مدیران عامل و معاونان شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها با اصحاب رسانه و پاسخگویی مناسب، به‌جا و به‌موقع به حساسیت‌های افکار عمومی بر اساس مشاوره مدیریتی روابط عمومی‌ها تأکید کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در رویداد دانش‌ افزایی روابط عمومی حرفه‌ای؛ 1401.02.27
رئیس هیأت‌ مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران شامگاه 27 اردیبهشت در رویداد دانش ‌افزایی روابط عمومی حرفه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت که با حضور مدیران روابط عمومی سازمان‌های تابعه، استانی و شركت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در تهران برگزار شد، گفت: روابط عمومی‌ها علاوه بر این‌که پیام و عملکرد سازمان متبوع خود را به مردم منتقل می‌کنند، باید به‌طور حتم بازخورد نظرات آن‌ها را به مجموعه مدیران خود نیز ارائه کنند تا آثار تصمیمات از دید مردم به‌درستی برای مدیران تشریح شود و موارد به‌درستی در روند تصمیم‌ گیری‌ها اعمال شوند.

علی رسولیان تصریح کرد: باید جامعه ذینفعان خود را به‌درستی بشناسیم و البته یکی از ذینفعان ما مجموعه تحت مسئولیت ماست که ضرورت دارد ارتباط سازنده میان بخش‌های مختلف دستگاه‌ها و مجموعه‌های صمت شکل بگیرد تا همه ظرفیت‌های موجود را به سمت تعالی و دستیابی به اهداف وزارتخانه خود هدایت کنیم.

اجلاس سراسری رؤسای پارک‌های علم و فناوری کشور در شیراز؛ 1401.02.28
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیست و هشتم اردیبهشت‌ در اجلاس سراسری رؤسای پارک‌های علم و فناوری کشور که به میزبانی پارک علم و فناوری فارس و با حضور معاونان وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شیراز برگزار شد، حضور یافت.

علی رسولیان در این اجلاسیه بر تقویت و گسترش همکاری شهرک‌های صنعتی با پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور تأکید کرد و گفت: در حوزه صنعت بیش از ۱۲ درصد ظرفیت راکد وجود دارد که می‌تواند با مشارکت پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش ‌بنیان فعال شود.

وي همچنین با بیان این‌که امسال باید با کمک یکدیگر در راستای تحقق شعار سال و فرمایشات مقام معظم رهبری گام برداریم، افزود: جامعه باید نتیجه فعالیت‌های فناورانه و ایده‌های نوآورانه را در قالب محصول باکیفیت رقابتی در سفره معیشت و زندگی خود لمس کند.

وی یادآور شد: در دو ماهه نخست امسال با استفاده از ظرفیت و راهکارهای مشاوران کلینیک‌های کسب‌ و کار، نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی که امکان دانش ‌بنیان شدن دارند را شناسایی کرده‌ایم، و این روند را بیش از پیش ادامه خواهیم داد تا به تحقق تولید دانش ‌پایه و اشتغال ‌آفرین منتهی شود.

سفر معاون و نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان آذربایجان‌ غربی؛ 1401.02.29
علی رسولیان به‌عنوان معاون و نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در آستانه سفر رئیس جمهور و جمعی از اعضای هیأت دولت به آذربایجان ‌غربی، با حضور در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت و در دیدار چهره به چهره و بی‌واسطه، مسائل و مشکلات صنعتگران، معدنکاران و بازرگانان این استان را از نزدیک مورد بررسی و پیگیری قرار داد.

بيش از 75 تن از فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی در این برنامه ملاقات عمومی که در قالب میز خدمت حوزه صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به طرح موضوعات، درخواست‌ها و مشکلات خود پرداختند، که درخواست‌های مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل مراجعه مورد رسیدگی قرار گرفت یا برای بررسی و اتخاذ تصمیم لازم در اختیار سازمان‌های تابعه قرار گرفت و مابقی نیز به سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط ارجاع شد.

رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین پیش از این برنامه با حضور در محل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی، از واحدهای مختلف آن بازدید و در نشست صمیمانه با مدیران و کارشناسان این مجموعه، پای صحبت همکاران نشست.

نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان بناب؛ 1401.02.31
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین روز اردیبهشت، از 3 شهرک صنعتی و دو طرح توسعه در استان آذربایجان شرقی بازدید کرد.

علی رسولیان در این سفر که برای پیگیری مسائل و مشکلات زیرساختی شهرک‌ها و نواحی صنعتی صورت گرفت، از شهرک‌های صنعتی سنگ شهر و شهید سلیمی در شهرستان آذرشهر و شهرک صنعتی بناب در شهرستان بناب بازدید کرد.

وی در این بازدیدها که با همراهی حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد باقری بنابی نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی، فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان‌های آذرشهر و بناب انجام شد، از امکانات زیربنایی، آخرین وضعیت زیرساخت‌ها و استقرار سرمایه‌ گذاران در شهرک‌های صنعتی سنگ شهر، شهید سلیمی و بناب دیدن کرد.

رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از موقعیت جغرافیایی و آخرین وضعیت عملیات اجرایی طرح توسعه شهرک‌های صنعتی شهید سلیمی و بناب نیز بازدید و برای رفع موانع حقوقی و اجرایی پروژه‌های عملیاتی برنامه ‌ریزی شده برای احداث این فازهای توسعه دستورات لازم را صادر کرد.

رسولیان در ادامه با امام جمعه بناب نیز دیدار و در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان بناب شرکت کرد.

نشست امضای تفاهم ‌نامه همکاری تأمین برق پایدار در شهرک‌های صنعتی؛ 1401.02.31
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امضای تفاهم ‌نامه همکاری با سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق، به کمبود جدی برق در کشور اشاره کرد و گفت: در شهرک‌های صنعتی، اراضی کافی برای تولید انرژی خورشیدی و همچنین امکان استفاده از سقف سوله واحدهای تولیدی برای نصب پنل‌های خورشیدی وجود دارد؛ کما این‌که کشورهای صنعتی دنیا خیلی پیش‌تر این مسیر را با ظرفیت‌هایی کمتر از کشور ما آغاز کرده‌اند.

علی رسولیان افزود: 4 هزار هکتار سقف برای نصب پنل‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی وجود دارد که هزینه اندک و اتصال به شبکه، فرصت خوبی را برای تأمین برق کارخانه‌ها فراهم می‌کند.

وي اضافه کرد: همچنین 5 هزار و 300 هکتار زمین در92 ‌ شهرک صنعتی شناسایی ‌شده است که زیرساخت‌هایی مانند برق و اتصال به شبکه را دارا هستند. از این رو برای مشارکت بخش خصوصی، نحوه و روش انجام کار طی فراخوان رسمی به‌زودی اعلام خواهد شد.

رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مصوبه مجمع عمومی اين سازمان برای حمایت از ایجاد شهرک‌های صنعتی انرژی خورشیدی اشاره کرد و ادامه داد: در راستای تولید انرژی‌های تجدید پذیر، واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی با شرایط ویژه به‌صورت اقساط بلند مدت به سرمایه‌ گذاران و فعالان اقتصادی این حوزه در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها قرار گرفته است.

تاريخ: 1401/03/01  | ساعت: ١٢:٠٠ | شناسه: ١٧٨٢٤ | تعداد نمايش: 68


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294525

  • بازديدکنندگان امروز : 423

  • کل بازديدکنندگان : 17303827


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد