×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبكه باران تشريح كرد:

تأمین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور/ تأمین و واگذاری زمین با هزینه اندک و اقساط بلند مدت به شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد پردیس‌های دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی/ حمایت از ایجاد نيروگاه‌هاي انرژی تجدید پذیر و اعطاي مشوق‌های ويژه به سرمایه گذاران براي راه اندازی نیروگاه‌های مقياس کوچک/ كمك به تأمین منابع مالی و راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راکد استان گيلان

علی رسولیان شامگاه سه‌شنبه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبكه باران در رشت، ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و پاسداشت یاد و خاطره ۸ هزار شهید سرافراز استان گیلان، به وجود یک هزار و ۳۷ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در سطح کشور اشاره كرد و گفت: از این میزان ۸۴۴ شهرک و ناحیه صنعتی درحال فعالیت و بهره ‌برداری هستند که بیش از ۵۰۰ مورد از آن‌ها در مناطق محروم و کم برخودار واقع شده‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شناسايي ۱۲ هزار و ۶۷ واحد تولیدی راكد در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحي صنعتي كشور خبر داد و کمک به احیاء این واحدها را از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های عملیاتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران عنوان کرد

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان شامگاه سه‌شنبه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبكه باران در رشت، ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و پاسداشت یاد و خاطره ۸ هزار شهید سرافراز استان گیلان، به وجود یک هزار و ۳۷ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در سطح کشور اشاره كرد و گفت: از این میزان ۸۴۴ شهرک و ناحیه صنعتی درحال فعالیت و بهره ‌برداری هستند که بیش از ۵۰۰ مورد از آن‌ها در مناطق محروم و کم برخودار واقع شده‌اند.

وی افزود: ۴۹ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتي و تولیدی هم اکنون در سطح این شهرک‌ها و نواحی صنعتی واجد پروانه بهره برداری و درحال فعالیت هستند که سهم اشتغالزایی آن‌ها ایجاد بیش از یک میلیون شغل مستقیم در سطح کشور است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در ادامه با توجه به راه اندازی مجدد واحدهای راکد صنعتی و افزایش سهم تولید در واحدهایی که کمتر از ظرفیت واقعی خود درحال فعالیت هستند، اضافه كرد: تا کنون ۱۲ هزار و ۶۷ واحد تولیدی در داخل و خارج از شهرک‌ها و نواحي صنعتي شناسایی شده‌اند که با توقف توليد درحال رکود به‌سر می‌برند.

رسوليان کمک به احیاء این واحدها را از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های عملیاتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران عنوان کرد و ادامه داد: با کمک ۶۰۰ مشاور که در 40 مرکز خدمات فناوري و کسب و کار كشور مستقر هستند و نیز یک هزار مشاور همکار با شركت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، ضمن آسیب شناسی و بررسي دلایل رکود این واحدها که عمدتاً در حوزه تأمین مالی، مشارکت بخش خصوصی، تأمین مواد اولیه و ... است، مشاوره‌های لازم به مدیران واحدهای راکد ارائه داده می‌شود.

وي تصریح کرد: سال گذشته در قالب این فعالیت‌ها، دو هزار واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشتند و خوشبختانه در پایان سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل آن شاهد کاهش ۱۵ درصدی واحدهای راکد در سطح کشور بودیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگر سخنان خود به اهداف برگزاری نشست اجرایی و تخصصی مديران ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گیلان اشاره كرد و اظهار داشت: در این نشست مسائلی از قبیل نحوه جذب شركت‌هاي دانش بنيان و فناور و كمك به دانش بنيان نمودن واحدهاي مستعد، تدوين دستورالعمل واگذاري بخشي از اراضي شهرك و ناحيه صنعتي به پيمانكاران از طريق مشاركت در ايجاد زيرساخت‌ها، تهيه برنامه مشخص تأمين آب از پساب شهري، احداث 1500 واحد كارگاهي براي اجاره در مناطق مستعد و اراضي خلع يد شده، تدوين دستورالعمل جلب مشاركت براي ايجاد مراكز توليد انرژي‌هاي تجديد پذير، ضوابط انتخاب اعضاي هيأت مديره، مديرعامل و آيين نامه به‌كارگيري نيروي انساني در شركت‌هاي خدماتي، تهيه پيش نويس تفاهم نامه مشاركت با شهرداري‌ها و ادارات كل راه و شهرسازي براي ايجاد شهرك‌هاي صنفي، اصلاح مدل ساخت شهرك‌هاي صنعتي و استفاده از معماران حرفه‌اي در طراحي شهرك‌هاي صنعتي با هدف ايجاد جذابيت، مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرند.

رسولیان با اشاره به رونمایی از سامانه سازمان هوشمند و واگذاري الكترونيكي زمين در این گردهمايي بيان كرد: واحدهای صنعتی از اين پس می‌توانند از طریق این سامانه، شهرک صنعتی، زون و قطعه مورد نظر خود را برای سرمایه ‌گذاری انتخاب کرده و مسائل مالی آن را انجام دهند.

وی هدف از راه اندازی این سامانه را تبدیل شهرک‌های صنعتی به شهرک‌های صنعتی هوشمند عنوان کرد و افزود: با فعالیت این سامانه، علاوه بر کاهش بروکراسی‌های زائد اداری و کاهش رفت و آمد مدیران و سرمایه گذاران واحدهای صنعتی به ستاد مرکزی شرکت‌های استانی، خدمات دهی به آنان به‌صورت برخط (آنلاین) صورت می‌گیرد.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اظهار امیدواری كرد با بهره برداری بهینه از این سامانه، در پایان امسال، اين سازمان را به‌عنوان سازمان هوشمند کشور معرفی نماییم.

رسولیان همچنین با تأکید بر لزوم تحقق شعار سال و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اضافه کرد: مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس نامگذاری سال تحت عنوان "تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین"، تمام همت خود را بر ايجاد يک کارنامه مشخص و عملیاتی، معطوف کرده تا بتواند در پایان سال، عملکرد مطلوب و قابل قبولی را به هموطنان عزیز و جامعه صنعتی کشور ارائه کند.

وي ايجاد کارگاه‌های آماده برای کسب و کارهای کوچک و شرکت‌های دانش بنیان در قالب برنامه یک هزار کارگاه را از دیگر اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین تأمین و واگذاری زمین با هزینه اندک و اقساط بلند مدت به شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد پردیس‌های دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی موجود در شهرهای بزرگ، از دیگر اقدامات اين وزارتخانه و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

رسوليان با تأکید بر توان علمی و صنعتي متخصصان داخلي و لزوم تأمین نیازهای فناورانه از داخل کشور گفت: تا کنون 1600 مورد نیاز فناورانه در سطح واحدهای صنعتی و تولیدی شناسایی شده که این قطعات و یا مواد اولیه قبلاً از خارج از کشور تأمین می‌شد.

وی تصریح کرد: با معرفی نیازهای فناورانه به شرکت‌های دانش بنیان و با ایجاد ارتباط مناسب در جهت برآورده شدن نیاز آن‌ها، خوشبختانه تا کنون 350 نیاز از طریق شرکت‌های دانش بنیان داخل کشور تأمین شده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با اشاره به فعالیت ۲۳۷ تصفیه خانه فاضلاب صنعتی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور افزود: ایجاد تصفیه خانه‌های فاضلاب صنعتی و تصفیه و بازچرخانی مجدد پساب‌های صنعتی در راستای تأمین آب پایدار برای صنعت، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی اين سازمان در راستاي صيانت از محيط زيست است.

رسولیان اضافه کرد: هم اکنون ۳ تصفیه خانه فاضلاب صنعتی در استان گیلان در دست احداث است و امیدواریم به‌زودی وارد مدار بهره برداری شوند.

وی تأمین برق پایدار را یکی دیگر از مهم‌ترین نیازهای صنعت کشور عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به ضرورت تأمین برق، وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر تأمین و خود تأمینی برق به این مبحث ورود کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: با حمایت از ایجاد نيروگاه‌هاي انرژی تجدید پذیر به‌خصوص انرژی‌های خورشیدی، مقدمات کار انجام و تفاهم نامه‌هایی منعقد شده است.

رسوليان توضيح داد: در راستای خود تأمینی برق صنايع، با اعطای مجوز براي تأسیس و راه اندازی نیروگاه‌های مقياس کوچک CHP و DG به واحدهای صنعتی و سرمایه گذاران، مشوق‌هایی همچون فروش برق مازاد بر نیاز واحد صنعتی به دولت، فروش برق به واحدهای فولادی سایر استان‌ها بدون پرداخت حق ترانزیت، اعطای زمین رایگان برای احداث نیروگاه‌های کوچک و نیز مجوز ورود تجهیزات و امکانات دست دوم برای راه اندازی این نیروگاه‌ها برای سرمایه گذاران درنظر گرفته شده است.

وی در ادامه با اشاره به استقرار حدود ۹۳۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گیلان اظهار داشت: از این میزان حدود ۱۹۰ واحد غیرفعال در گیلان شناسایی شده است که امیدواریم با حمایت و همراهی استاندار گیلان و بانک‌ها، در تأمین منابع مالی و راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راکد گام‌های ارزشمندی برداشته شود.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين با توجه به کمبود زمین صنعتی در گیلان و محدودیت‌ها و الزامات زیست محیطی، اظهار امیدواری كرد با همراهی استاندار و کمک مسئولان، اراضی جدیدی برای استقرار و راه اندازی صنایع در گیلان اختصاص یابد.

رسولیان در پايان با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صنعتی گیلان، از آمادگي مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأمين امکانات و اعتبارات لازم برای رونق هرچه بيشتر صنعت و توليد در اين استان خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در حاشیه حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه باران، با مديركل صدا و سیمای مرکز گیلان نیز گفت‌وگو كرد و ضمن قدردانی از همراهی رسانه ملي در انعکاس اخبار و رویدادهاي بخش صنعت و توليد كشور، خواستار تبيين هرچه بیشتر فعالیت‌ها و دستاوردهای حوزه صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي در بين افكار عمومي و ایجاد امید و انگیزه کار و تلاش در اين استان شد.

مديركل صدا و سیمای مرکز گیلان نیز در اين ديدار با اعلام آمادگی رسانه ملي در حمایت از تولید داخلی و با تأکید بر اهمیت و نقش صنعت در ايجاد اشتغال گفت: صنعت و تولید دانش بنیان مقوله بسیار ارزشمندی در ايجاد ثروت، خودکفایی و بالندگی میهن عزیزمان است.

محمدباقر باقرزاده تأكيد كرد: در راستای انعکاس توانمندی‌ها و تلاش‌های سربازان تولید و صنعت استان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران در سفر دو روزه به گیلان و در حاشیه برگزاری نشست اجرایی و تخصصی مديران ستادی و استانی اين سازمان در بندر انزلي، با نماینده ولی فقیه در گيلان و امام جمعه رشت دیدار و گفت‌وگو کرد.

در نشست اجرایی و تخصصی مدیران ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران كه به مدت دو روز به ميزباني شركت شهرك‌هاي صنعتي گيلان در بندر انزلي آغاز به كار كرده است، مهم‌ترين موضوعات اجرايي حوزه صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي در قالب 8 كارگروه تخصصي مورد بررسي و تصميم گيري قرار مي‌گيرد.

در آيين گشايش اين گردهمايي با حضور علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شهاب جنابی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه سازمان هوشمند و واگذاري الكترونيكي زمين در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان يكي از پروژه‌هاي تحولي وزارت صنعت، معدن و تجارت رونمايي و از 9 شركت شهرك‌هاي صنعتي كه در شاخص‌هاي برنامه عملياتي سال 1400 حائز رتبه‌هاي برتر شدند، تقدير شد.

تاريخ: 1401/03/04  | ساعت: ٠٨:٠٠ | شناسه: ١٧٦٣١ | تعداد نمايش: 195


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294320

  • بازديدکنندگان امروز : 3402

  • کل بازديدکنندگان : 17299131


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد