×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین رونمایی از محصولات دانش ‌بنیان استان فارس عنوان كرد:

شرکت‌های دانش بنیان و صنایع پیشرفته در اولويت واگذاري زمين در شهرك‌هاي صنعتي هستند/ ايجاد ارتباط مؤثر بین واحدهای دانش‌ بنیان کوچک و متوسط و شرکت‌های بزرگ براي تأمين نیازهای صنعتی و وارداتی در داخل کشور/ برنامه‌ريزي براي افزايش تعداد شهرک‌های فناوري در کشور

علی رسولیان روز پنج‌شنبه در آیین رونمایی از محصولات دانش ‌بنیان شرکت‌های مستقر در پردیس شرکت‌های دانش ‌بنیان استان فارس اظهار داشت: به دلیل برخورداری فارس از سطح علمی بالا و وجود صنایع بزرگ مانند صنایع معدني و پتروشیمی، ظرفیت خوبی برای فعالیت نخبگان و راه ‌اندازی شرکت‌های دانش‌ بنیان در این استان پهناور وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در واگذاری زمین در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور، اولویت‌هایی برای شرکت‌های دانش ‌بنیان درنظر گرفته‌ايم گفت: به سرمايه گذاراني كه متقاضی زمین در شهرك‌هاي صنعتي باشند، برابر نیاز آن‌ها زمين واگذار مي‌شود؛ ضمن اين‌كه شرکت‌های دانش بنیان و صنایع پیشرفته از شرکت در مزایده معاف و در اولويت واگذاري زمين قرار دارند.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز پنج‌شنبه در آیین رونمایی از محصولات دانش ‌بنیان شرکت‌های مستقر در پردیس شرکت‌های دانش ‌بنیان استان فارس اظهار داشت: به دلیل برخورداری فارس از سطح علمی بالا و وجود صنایع بزرگ مانند صنایع معدني و پتروشیمی، ظرفیت خوبی برای فعالیت نخبگان و راه ‌اندازی شرکت‌های دانش‌ بنیان در این استان پهناور وجود دارد.

وي افزود: امیدوارم بتوانیم ارتباط مؤثری بین واحدهای دانش‌ بنیان کوچک و متوسط و شرکت‌های بزرگ ایجاد کنیم و نیازهای آن‌ها که عمدتاً صنعتی و وارداتی بوده است را در داخل کشور تأمین کنیم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درخصوص افزایش کمی و کیفی محصولات توليد داخلي اضافه كرد: خوشبختانه تا کنون شاهد اتفاقات بسیار خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش ‌بنیان بوده‌ایم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

رسوليان ادامه داد: با توجه به این‌که امسال، سال توليد دانش‌ بنیان و اشتغال آفرين است، بسته‌ای را به منظور حمایت از شرکت‌های دانش ‌بنیان به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه کرده‌ایم، كه یک بخش از این مجموعه مربوط به حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.

وي با بيان اين‌كه بخشی از این اقدامات مربوط به زیرساخت‌ها است، اعلام كرد: درصدد هستیم امسال با کمک معاونت علمی و فناوري رياست جمهوري، تعداد شهرک‌های فناوري را در کشور افزایش دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به این‌که يكي از شهرک‌هاي فناوری معتبر كشور در استان فارس مستقر است، گفت: در شهرک‌های صنعتی نيز شرایط فعالیت شرکت‌های دانش ‌بنیان را فراهم خواهیم کرد و درنظر داریم یک شهرک دانش‌ بنیان را نيز در استان فارس ایجاد کنیم.

رسولیان با بیان این‌که در موضوع واگذاری زمین، اولویت‌هایی برای شرکت‌های دانش‌ بنیان قائل شده‌ایم، افزود: شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌هایی که صنایع پیشرفته هستند، از شرکت در مزایده معاف‌اند و ما زمین‌هایی را به تمامی شرکت‌های دانش ‌بنیان که متقاضی زمین باشند، برابر نیاز آن‌ها واگذار خواهیم کرد.

وي اضافه کرد: این زمین‌ها با شرایط بسیار ویژه و با اقساط طولانی مدت تا حتی ۴۸ ماه به شرکت‌ها واگذار می‌شوند و سطح دریافت مبلغ نقدی را برای یک سری از شرکت‌های دانش‌ بنیان که اولویت‌های اول کشور باشد، تا حدود یک درصد آورده‌ایم؛ یعنی این زمین‌ها تقریباً به‌صورت رایگان در اختیار اين شرکت‌ها قرار می‌گیرند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: برای شرکت‌هایی که محصولات آن‌ها به بهره ‌برداری برسد و فعالیت آن‌ها منجر به تولید شود نیز مشوق‌های بسیار خوبی برای بعد از بهره ‌برداری درنظر گرفته‌ایم.

رسوليان بيان كرد: برای اعطای تسهیلات به این شرکت‌ها درحال انجام توافقاتی با بانک‌ها هستیم تا در یک توافق دو طرفه بتوانیم نیازهای شرکت‌های دانش ‌بنیان کوچک و متوسط را برطرف کنیم. در واقع بخشی از منابع توسط ما و بخشی به‌وسیله بانک‌ها تأمین می‌شود.

وی با اشاره به این‌که مبالغی در قالب تبصره (۱۸) برای حمایت از استان‌ها درنظر گرفته شده است، اظهار داشت: در حال حاضر در تلاش هستیم واحدهای تولیدی که امکان و زمینه دانش‌ بنیان شدن دارند را در کشور شناسایی کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: در حال حاضر ۱۶۰۰ واحد صنعتي مستعد دانش بنيان شناسایی شده و هدف ما این است که به دانش ‌بنیان شدن این شرکت‌ها کمک کنیم. تا کنون نزدیک به ۶۰۰ واحد نيز دانش ‌بنیان شده‌اند و امسال این امر با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

رسولیان با بیان این‌که شناسایی نیازهای فناورانه در کشور از دیگر اقدامات ما محسوب می‌شود، افزود: با کمک ۹۰۰ مشاور خدمات كسب و كار درحال برقراری ارتباط با بنگاه‌های بزرگ هستیم. نیازهایی از شرکت‌ها را که خودشان امکان تولید ندارند و مجبور به واردات از کشور هستیم را شناسایی می‌کنیم و در قالب فن ‌بازارهایی که ایجاد می‌کنیم، در اختیار شرکت‌های دانش‌ بنیان قرار می‌دهیم.

وي اضافه كرد: سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ نیاز فناورانه از این طریق تأمین شده است و امیدواریم امسال شاهد رشد بیشتری در این زمینه باشیم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به انعقاد تفاهم نامه برای راه ‌اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش ‌بنیان در استان فارس ادامه داد: حمایت‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد و با توجه به تفويض اختیارات لازم به استان‌ها، امیدواریم اتفاقات خوبی برای فارس نيز رقم بخورد.

راه ‌اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش‌ بنیان
رئیس پردیس شرکت‌های دانش‌ بنیان فارس نیز در اين مراسم گفت: در این آیین، پنج محصول در حوزه صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، ماشین ‌سازی، شیمیایی، الکترونیک و مخابراتی رونمایی مي‌شود.

مظفرالدین والی افزود: این محصولات با توجه به مزیت‌های استان فارس که یک استان توانمند در حوزه خدمات مهندسی و دانش‌ بنیان و قطب الکترونیک کشور محسوب می‌شود، تولید شده است‌

وي اضافه كرد: توسعه دانش‌ بنیان در استان فارس فرصتی برای دانشجویان فارغ ‌التحصیل و توانمند فارس ایجاد می‌کند که به سمت توسعه شرکت‌های دانش ‌بنیان و تأمین نیازهای استان حرکت کنند.

رئیس پردیس شرکت‌های دانش‌ بنیان فارس ادامه داد: حدود نیمی از شرکت‌های دانش ‌بنیان استان فارس در این پردیس مستقر هستند که دو برابر شدن ظرفیت این شرکت‌ها نیز در اولویت قرار دارد. اگر برای هر شرکت یک محصول درنظر بگیریم، متوسط محصولات این شرکت‌ها 1.6 است. یکی از دلایل این اتفاقات خوب این است که ما در جوار صنایع الکترونیک و در دل این صنعت هستیم و تقاضا و قطب کشندگی که وجود دارد، باعث شده که قواره توانمندی این شرکت‌ها صنعتی باشد.

والی تصريح كرد: پردیس دانش بنیان استان فارس در دل مجموعه‌های صنعتی قرار گرفته است که خوراک شرکت‌های مستقر در آن، نیازهای صنایع مختلف است.

وی با اعتقاد به این‌که حدود 50 محصول داریم که ظرفیت صنعتی ‌سازی دارند، اظهار امیدواری كرد شاهد راه اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش ‌بنیان که در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد، باشیم.

در این مراسم از پنج محصول دانش بنيان در حوزه‌ الکترونیک و صنایع نفت و گاز رونمایی شد و در پایان نيز تفاهم ‌نامه احداث نخستین شهرک صنعتی دانش ‌بنیان در استان فارس به امضاء رسيد.

تاريخ: 1401/02/22  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١٧٤٨٤ | تعداد نمايش: 291


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294334

  • بازديدکنندگان امروز : 3635

  • کل بازديدکنندگان : 17299364


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد