×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور اعلام کرد:

راه اندازی 27 مرکز فوریت‎های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‎های سرمایه ‎گذاری تا پایان هفته در سراسر كشور

بابك دین پرست در هفتاد و ششمین نشست دبيرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: در ابلاغیه هفته گذشته به استانداران سراسر کشور، مقرر شد که این مراکز ظرف 10 روز در سراسر کشور راه اندازی شود که این مهم به همت استانداری‌ها و رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در دستور کار قرار گرفته و تا امروز، این مراکز شبانه روزی در 18 استان کشور راه اندازی شده است.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور از راه اندازی 27 مرکز فوریت‎های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‎های سرمایه‌ ‎گذاری تا پایان هفته در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، بابك دین پرست روز سه‌شنبه با بیان این مطلب در هفتاد و ششمین نشست دبيرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: در ابلاغیه هفته گذشته به استانداران سراسر کشور، مقرر شد که این مراکز ظرف 10 روز در سراسر کشور راه اندازی شود که این مهم به همت استانداری‌ها و رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در دستور کار قرار گرفته و تا امروز، این مراکز شبانه روزی در 18 استان کشور راه اندازی شده است.

وی افزود: 5 مرکز فوریت‎های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‎های سرمایه ‎گذاری فردا و 4 مرکز دیگر نیز روز پنج‌ شنبه افتتاح خواهد شد. به این ترتیب تا آخر هفته 27 مورد از این مراکز در سراسر کشور افتتاح خواهند شد.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور اضافه کرد: این مراکز کار پنجره واحد را انجام خواهند داد و حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط از 8 صبح تا 8 شب در این مراکز برای بررسی و حل و ‌فصل مشکلات واحدهای تولیدی الزامی خواهد بود.

دین پرست ادامه داد: وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات نیز یک خط تلفن 4 شماره‌ای ملی را به این مراکز اختصاص داده است که به‌زودی اعلام عمومی خواهد شد.

وی بیان کرد: می‌خواهیم در اکثر جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، مشکلات تعدادی از واحدهای بزرگ مقیاس استان‌ها را که کارگروه‌های استانی قادر به حل مشکلات‌شان نبوده‌اند، بررسی و پیگیری کنیم.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در همین راستا، در نشست امروز ستاد مشکلات 5 واحد تولیدی استان لرستان به‌عنوان اولین استان مشمول این طرح، با حضور استاندار و مسئولان استانی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

دین پرست افزود: همچنین در این نشست روند تسویه مطالبات بانک‌ها از واحدهای تولیدی که تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی و سایر منابع بانکی دریافت کرده بودند نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: درخصوص دریافت کنندگان تسهیلات ارزی از حساب ذخیره ارزی، ماده 20 قانون رفع موانع تولید را به‌عنوان یک قانون حمایتی در اختیار داریم و اقدامات نسبتاً قابل قبولی نیز طی سال‌های گذشته در جهت اجرای آن صورت پذیرفته و در ارتباط با سایر دریافت کنندگان تسهیلات نیز قانونگذار با تعیین تبصره 3 ماده 20 و ماده 46 این قانون و همچنین ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه، تمهیداتی را در جهت حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران اندیشیده است که متأسفانه اطلاع دقیقی از روند اجرای مواد قانونی مذکور و میزان بهره مندی مشمولان از امتیازات قانونی پیش بینی شده در دسترس نیست و از سوی دیگر، تعدادی از واحدهای تولیدی نیز به دلیل نوسانات شدید قیمت ارز و افزایش ده برابری آن، در فرآیند بازپرداخت اقساط با مشکل جدی مواجه شده‌اند. لذا مقرر شد دبیرخانه ستاد نسبت به برگزاری جلسات مرتبط با حضور دستگاه‌های مسئول اقدام کرده و ضمن بررسی اقدامات و عملکرد دستگاه‌ها در این خصوص، پیشنهادات لازم را به ستاد ارائه نماید.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برنامه‌ریزی مناسب به منظور حل مشکلات واحدهای تولیدی زیرمجموعه شستا و بنیاد مستضعفان نیز در این نشست مورد بررسی قرار گرفت که در این خصوص نیز روز جاری نامه‌ای از سوی وزیر کشور به رئیس بنیاد مستضعفان ارسال شد و در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی آن بنیاد در کارگروه‌های استاني و همچنین ستاد ملي تسهیل و رفع موانع تولید کشور اعلام آمادگی شده است.

دین پرست ادامه داد: درخصوص واحدهای مشکل دار زیرمجموعه شستا نیز مقرر شد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش دقیقی از روند اقدامات انجام شده در راستای دستور رئیس جمهور بر روی نامه دو سال قبل وزیر کشور که طی آن آخرین وضعیت واحدهای مشکل دار و ‌طرح‌های نیمه تمام شستا در سراسر کشور تهیه شده بود را به ستاد ارائه نماید.

وي با بیان این‌که اقدام متقابل دولت برای تأدیه عادلانه مطالبات واحدهای تولیدی از دستگاه‌های اجرایی نیز در این نشست بررسی شد، بيان كرد: به موازات جرائم و سودی که تولید کنندگان در قبال بدهی خود به بانک‌ها و برخی دستگاه‌های خدمت رسان و همچین سازمان‌هاي امور مالیاتی و تأمین اجتماعی متحمل شده و ملزم به پرداخت می‌شوند، این حق مسلم آن‌هاست که برای دیرکرد در پرداخت مطالبات دستگاه‌های دولتی به واحدهای دولتی و معوق ماندن این مطالبات نیز اقدام متقابلی صورت گیرد و امتیازات مشابهی برای واحدهای تولیدی طلبکار درنظر گرفته شود. بررسی جوانب قانونی این موضوع نیز به دبیرخانه ستاد محول و مقرر شد که پیشنهادات مناسب در این ارتباط به نشست اصلی ستاد ارائه شود.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور همچنین با اشاره به این‌که اقدامات برخی دستگاه‌های خدمات رسان برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی ‌و طرح‌های سرمایه گذاری نیز در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، افزود: در هیچ جای دنیا روالی مشابه با برخوردی که در برخی موارد با سرمایه گذاران در کشورمان می‌شود، وجود ندارد و عرف نیست که سرمایه گذار شخصاً به دنبال تأمین زیرساخت‌هایی چون آب، برق، گاز، جاده و مخابرات ‌باشد که این موضوع نیز براي بررسی کارشناسی و ارائه پیشنهادات دقیق، به دبیرخانه ستاد ارجاع شد.

به گفته دین پرست، ضرورت تجدید نظر شبکه بانکی در روند ضبط و حبس وثائق بانکی و ضرورت آزاد سازی وثائق مازاد بر چارچوب قانونی و همچنین بررسی و اقدام لازم بر روی فهرست قطعات، تجهیزات و مواد اولیه وارداتی واحدهای تولیدی که توسط وزارت کشور و با هدف قطع حلقه‌های وابستگی واحدهای تولیدی به واردات و با همکاری استانداری‌ها تهیه شده است، از دیگر تصمیمات امروز ستاد تسهیل و رفع موانع تولید كشور بود.

در هفتاد و ششمین نشست دبيرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور که با حضور اعضاء و نمایندگانی از قوه قضائیه و مسئولان استان لرستان برای بررسی مشکلات ۵ واحد صنعتی سیمان خرم آباد، بایر افلاک ازنا، صدر فولاد خرم آباد، فولاد و ذوب آهن ازنا و ماشین سازی لرستان برگزار شد، پیشنهادات لازم برای حل مشکلات این واحدها مورد بررسي قرار گرفت كه در نود و نهمین نشست اين ستاد مطرح و اتخاذ تصميم خواهد شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/06  | ساعت: ١٨:٤٦ | شناسه: ١٢١٨٢ | تعداد نمايش: 232


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 3

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 461253

  • بازديدکنندگان امروز : 123

  • کل بازديدکنندگان : 10913133


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد