×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار اعلام كرد:

با پرداخت تسهيلات به 6700 واحد صنعتی کوچک و متوسط، زمینه اشتغال 115 هزار نفر فراهم شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 43 هزار واحد صنعتی و تولیدی در 983 شهرک و ناحیه صنعتی با اشتغال بالغ بر 885 هزار نفر در حال فعالیت هستند که با رونق تولید و اشتغال، به توسعه صنعتي کشور كمك مي‌كنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 93 درصد واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور جزء صنایع خرد و کوچک هستند که آسیب پذیری آن‌ها در برابر فشارهای اقتصادی بیشتر است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز سه‌شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار اظهار داشت: 43 هزار واحد صنعتی و تولیدی در 983 شهرک و ناحیه صنعتی کشور با اشتغال 885 هزار نفر درحال فعالیت است که رونق تولید و اشتغال و توسعه صنعت کشور را ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: از این تعداد شهرک و ناحیه صنعتی، 562 شهرک صنعتی، 412 ناحیه صنعتی و 9 منطقه ویژه اقتصادی است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اضافه كرد: یکی از اهداف اين سازمان، ایجاد شرایط لازم برای بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط به منظور استقرار و توسعه فعالیت‌های صنعتی، صنفی، استارت آپ‌ها و دانش بنیان است که با فراهم کردن زیرساخت‌ها و بسترسازی مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این امر تحقق یافته است.

صالحي‌نيا ادامه داد: با توجه به این‌که واحدهای صنعتی و تولیدی در برخی موارد با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند، از منابعی که دولت در اختیار گذاشته بود در جهت توسعه و توانمندی اقتصادی بهره‌مند شدند و سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران هم تمام امور مربوطه را رصد کرد تا صاحبان صنایع کمترین دغدغه را داشته باشند.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون به 6 هزار و 700 واحد صنعتی کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت شد که زمینه اشتغال 115 هزار نفر را فراهم می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صنایع کوچک ساختار آسیب پذیرتر نسبت به صنایع بزرگ دارند و باید منابع مالی آن‌ها گسترش یابد؛ لذا این سازمان زمینه پیوند بین صنایع کوچک و بزرگ را فراهم کرده تا به یک توانمندی، ثبات پایدار و توان رقابتی دست یابند.

صالحی‌نیا اضافه كرد: رویکرد نخست در واحدهای صنعتی باید تولید صادرات محور و دستیابی بیشتر به بازارهای داخلی و بین‌المللی باشد.

وی تصريح كرد: ساختار مطلوبی در تمامي شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور شکل گرفته و متناسب با استقرار سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، زیرساخت‌ها نیز ایجاد شده تا سرمایه‌گذاران با احداث واحد صنعتی به زنجیره تولید و اشتغال برسند.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انعقاد تفاهم نامه و تعيين بانک صنعت و معدن به‌عنوان معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار گفت: توسعه فعالیت‌های صنعتي و معدنی با همت فعالان اقتصادی در منطقه صورت گرفته است و واحدهای صنعتی و تولیدی فعال در این طرح‌ها می‌توانند تسهیلاتی در قالب سرمایه در گردش، نوسازی و رونق تولید با کارمزد مناسب دریافت کنند.

صالحی‌نیا خاطرنشان كرد: در همین راستا در سال جاري ناحیه صنعتی داورزن در شهرستان سبزوار به بهره‌برداری رسید و عملیات ساخت نواحی صنعتی نوده انقلاب خوشاب و ششتمد هم آغاز شده است.

استاندار خراسان رضوی نيز در اين نشست گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب بر توانمندسازی جوامع محلی تأکید دارند که با طرح مثلث اقتصادی، درپی گام نهادن در مسیر آن هستیم.

علیرضا رزم حسینی افزود: در گذشته توازن منطقه‌ای نادیده گرفته شده که اجحاف به مناطق روستایی و کم برخوردار است و امیدواریم با اجرایی شدن طرح مثلث اقتصادی در این مناطق به خلق ثروث بپردازیم.

وی اضافه كرد: هدف انقلاب تعالی مردم است. از این رو نباید مشکل بیکاری در کشور وجود داشته باشد و روستاها به‌عنوان مولدهای اقتصادی باید محل تولید، اشتغال و زندگی باشند.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: نظام پیچیده اداری از موانع توسعه کشور و موجب ایجاد برخی از مشکلات است؛ درحالی که می‌توان با کوچک کردن دولت، حذف نظام دیوان سالاری اداری و کاهش دستگاه‌های موازی، این مشکل را برطرف کرد.

رزم حسینی تصريح كرد: در آغاز دهه پنجم انقلاب باید نهضت فرهنگی اقتصاد مقاومتی به‌وسیله روحانیون، مردم، مسئولان و بخش خصوصی فراگیر شود تا بتوان در مسیر توسعه اقتصادی کشور گام نهاد.

وي با اشاره به اين‌كه حرف صادقانه با مردم، انقلاب و نظام را تضعیف نمی‌کند و مدیران کشوری باید با مردم شفاف سخن بگویند، افزود: کشور ما در حوزه سیاسی به لحاظ برگزاری انتخابات متعدد در بین کشورهای منطقه بی‌نظیر و از اقتدار بالایی برخوردار است و به لحاظ دفاعی و امنیتی هم در سطح جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

در ادامه اين نشست، رئيس هيأت مديره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: امسال 750 میلیارد ریال تسهیلات برای سرمایه در گردش و طرح رونق تولید از سوی این بانک به واحدهای تولیدی و صنعتی استان خراسان رضوی پرداخت شده است.

حسین مهری افزود: این میزان تسهیلات بانک صنعت و معدن برای 50 طرح صنعتی در سطح استان خراسان رضوی پرداخت شده و 18 میلیارد و 500 میلیون ریال یارانه نیز به این طرح‌ها تعلق گرفته است.

وی ادامه داد: امسال بانک صنعت و معدن استان خراسان رضوی در پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید رتبه نخست را در بین بانک‌هاي ساير استان‌ها کسب کرده است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن اضافه كرد: این بانک با آن‌که یک دهم منابع بانکی در استان خراسان رضوی را در اختیار دارد، اما 20 درصد تسهیلات رونق تولید این استان را پرداخت کرده است.

مهری تصريح كرد: تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی و تأمین اعتبار طرح‌های نیمه‌ تمام از اولویت‌های این بانک در سطح کشور است.

يكي از نمایندگان مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی نیز در اين نشست گفت: از محل اعتبارات سفر اردیبهشت امسال رئیس جمهوری به سبزوار، 100 میلیارد ریال برای چهار بانده شدن جاده سبزوار ـ اسفراین و 80 میلیارد ریال برای بهسازی جاده سبزوار ـ خوشاب و 100 میلیارد ریال هم برای تکمیل طرح راه آهن سبزوار اختصاص یافت.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: طرح افزایش پروازهای فرودگاه سبزوار و برقراری خط پروازی از سبزوار به عتبات عالیات از مطالبات دیگر مردم منطقه است که موافقت‌های اولیه آن حاصل شده است.

وي اضافه كرد: یکی از مشکلات شهرستان جغتای، جاده‌های آن است که 150 میلیارد ریال برای تعریض و بهسازی نیاز دارد و امسال 50 میلیارد ریال برای آن جذب شده است.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در جغتای فراهم شده و کارخانه سیلیس با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی در این شهرستان احداث می‌شود.

دیگر نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلات این شهرستان، معضل حاشیه نشینی است که ریشه آن مهاجرت بی‌رویه روستاهای منطقه بوده است.

حسین مقصودی افزود: شهر سبزوار 391 هکتار سکونتگاه غیررسمی و هفت منطقه حاشیه نشین با آسیب‌های اجتماعی دارد. بنابراین باید با توجه به توانمندسازی مناطق روستایی، جلوی مهاجرت روستائیان و گسترش حاشیه نشینی را گرفت.

وي اضافه كرد: یکی از مشکلات منطقه جغتای، اختلاف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با کشاورزان دیم کار است که رفع این مشکل سبب رونق کشاورزی و تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی تصريح كرد: اراضی شمالی شهر جغتای بدون سند است که مشکل بسیار برای شهروندان فراهم کرده است.

گفتني است، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در سفر به استان خراسان رضوي، پس از ادای احترام به مقام شهدا، در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار با حضور رئيس هيأت مديره و مديرعامل بانك صنعت و معدن، استاندار خراسان رضوي، نمایندگان مردم شهرستان‌های سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی و مديران دستگاه‌هاي اجرايي شرکت کرد.

در اين نشست همچنين تفاهم نامه تعيين بانک صنعت و معدن به‌عنوان معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار به همراه 21 سند همکاری اقتصاد مقاومتی در راستای اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استاندار خراسان رضوی به امضاي طرفين رسید.

بر اساس این تفاهم نامه قرار است با مساعدت بانک صنعت و معدن، 21 سند همکاری با سرمایه‌گذاری 10 هزار و 860 میلیارد ریال و اشتغالزايي چهار هزار و 719 نفر در شهرستان سبزوار و 6 سند همکاری با سرمایه‌گذاری 105 میلیارد تومان در شهرستان جغتای به اجرا درآيد.

تاريخ: 1397/12/21  | ساعت: ١٦:٢٤ | شناسه: ٥٢٧٧ | تعداد نمايش: 543


خروج




آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 304657

  • بازديدکنندگان امروز : 8904

  • کل بازديدکنندگان : 13742936


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد