×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با پيگيري وزارت صنعت، معدن و تجارت در هیأت وزیران به تصويب رسيد:

ساماندهی واحدهای صنعتی اطراف تهران بر اساس اصول زیست محیطی/ صدور پروانه بهره برداری شهرک صنعتی غیردولتی برای ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران/ ممنوعیت هرگونه توسعه خارج از محدوده مصوب شهرک‌ها/ رفع تصرف قطعی و کامل واحدهای لکه‌های صنعتی مستقر در حریم و بستر رودخانه‌ها و اراضی ملی و دولتی/ مکان یابی اراضی مناسب برای ارائه خدمات مورد نیاز در محدوده لکه‌های صنعتي

هیأت وزیران به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ساماندهی واحدهای صنعتی و معدني اطراف تهران را بر اساس اصول زیست محیطی تصویب كرد.

واحدهای صنعتی و معدني 38 لكه صنعتي اطراف تهران بر اساس اصول زیست محیطی ساماندهی مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، هیأت وزیران با پيگيري وزارت صنعت، معدن و تجارت، به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ساماندهی واحدهای صنعتی و معدني اطراف تهران را بر اساس اصول زیست محیطی تصویب كرد.

در این تصویب نامه كه برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نیرو، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و سازمان‌های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است، توسعه واحدهای تولیدی موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و غیردولتی مصوب با تأیید سازمان حفاظت محیط زیست و در سقف منابع آب تخصیص یافته مجاز است.

همچنین صدور مجوز توسعه و نوسازی برای واحدهای دارای پروانه بهره برداری، کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی مستقر در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی در همان عرصه موجود و زنجیره تولید و با اخذ مجوز محیط زیستی در سقف منابع آب تخصیص یافته، بلامانع است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين تصويب نامه موظف است نسبت به بررسی و ابطال کارت‌های شناسایی، گواهی‌های فعالیت صنعتی و پروانه بهره برداری صنایع غیرفعال با اولویت بررسی صنایع مستقر در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اقدام و اطلاعات مربوطه را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نماید.

مستثنی شدن واحدهای دانه بندی شن و ماسه محدوده معادن از ممنوعیت استقرار در محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران
واحدهای دانه بندی شن و ماسه در محدوده معادن شن و ماسه دارای پروانه بهره برداری، با رعایت ضوابط استقرار صنایع و تأیید سازمان حفاظت محیط زیست، از ممنوعیت استقرار در داخل محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران مستثني هستند.

راه اندازی سامانه یکپارچه ساماندهی صنایع مستقر در محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران
در بخش ديگر اين تصويب نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده است با همکاری وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه، سامانه یکپارچه ساماندهی صنایع مستقر در محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران را با هدف شفاف‌ سازی وضعیت فعلی صنایع و کمک به تصمیم سازی در موضوعات مرتبط ظرف شش ماه ایجاد و راه اندازی نماید.

دستورالعمل بارگذاری داده‌ها توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست تا پیش از راه ‌اندازی سامانه، تدوین و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می‌شود.

برخورداري شهرك‌هاي صنعتي فيروزكوه و اشتهارد از معافيت‌هاي مالياتي
هيأت وزيران در ادامه اين تصويب نامه، شهرك‌ها و نواحي صنعتي شهرستان فيروزكوه و واحدهاي صنعتي و توليدي مستقر در شهرك‌هاي صنعتي شهرستان اشتهارد كه پروانه بهره برداري آن‌ها از تاريخ 1394.07.11 به بعد صادر شده است را نيز مشمول معافيت‌هاي موضوع بند (د) ماده (132) اصلاحي قانون ماليات‌هاي مستقيم نموده است.

پيش از اين، شهرك صنعتي كاسپين قزوين از اين معافيت مالياتي برخوردار بود.

تعیین تکلیف مدیریت و تقسیمات کشوری شهرک صنعتی پایتخت (علی آباد)
همچنین وزارتخانه‌هاي كشور و صنعت، معدن و تجارت در اين تصويب نامه موظف شده‌اند نسبت به تعیین تکلیف مدیریت و تقسیمات کشوری شهرک صنعتی پایتخت (علی آباد) به منظور حل مشکلات صنایع مستقر در این شهرک با رعایت قوانین و مقررات ظرف سه ماه آينده اقدام نمایند.

صدور پروانه بهره برداری شهرک صنعتی غیردولتی برای ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران
در ادامه اين تصويب نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز دانسته شده است در اجرای قانون اصلاح تبصره (۵) بند (الف) ماده (۳) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و الحاق دو تبصره به آن مصوب سال ۱۳۹۲ و به منظور ساماندهی فعالیت‌های کارگاهی، صنفی و صنعتی، در چهارچوب قوانین نسبت به صدور پروانه بهره برداری شهرک صنعتی غیردولتی براي ۳۸ لکه صنعتی که به‌صورت متمرکز (لکه‌ای) در محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران ایجاد شده‌اند، پس از تحقق تمامی احکام مربوطه با رعایت ترتیبات مقرر لحاظ شده، حداکثر ظرف دو سال آينده اقدام نماید.

بر اساس اين احكام، وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف شده است نسبت به تهیه و تعیین دقیق حدود جغرافیایی لکه‌های صنعتی موجود به‌صورت نقشه‌های مختصات دار (UTM) با مقیاس یک هزارم اقدام و برای بررسی به واحدهای تابع استانی دستگاه‌های مرتبط ارائه نماید.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مكلف است از طریق صاحبان صنایع مستقر در هر یک از لکه‌های صنعتی، نسبت به معرفی اعضای شرکت خدماتی آن لکه صنعتی، براي ارائه درخواست ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی و تحقق سایر اهداف این تصویب نامه اقدام نمايد.

از سوی دیگر، شرکت خدماتی مکلف است نسبت به شناسایی نوع و مقیاس فعالیت‌های فعلی، تعیین متراژ دقیق زمین‌های در اختیار واحدهای مستقر و وضعیت تأمین خدمات زیربنایی (از قبیل آب و برق) در لکه‌های صنعتی به تفکیک عرصه و اعیان و وضعیت مالکیت آن‌ها اقدام و نتایج را از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) به واحدهای تابع استانی دستگاه مربوطه ارائه نماید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) در ادامه با همکاری استانداری تهران و وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تعیین نوع فعالیت‌های مجاز برای هریک از لکه‌های صنعتی بر اساس وضعیت فعلی و سیاست‌ها و اسناد فرادستی اقدام و نتیجه را به شرکت‌های خدماتی لکه‌های صنعتی ابلاغ مي‌نماید.

رفع تصرف قطعی و کامل واحدهای لکه‌های صنعتی مستقر در حریم و بستر رودخانه‌ها و اراضی ملی و دولتی
وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی نيز در اين تصويب نامه مکلف شده‌اند با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) و استانداری تهران نسبت به رفع تصرف قطعی و کامل واحدهای لکه‌های صنعتی مستقر در حریم و بستر رودخانه‌ها و اراضی ملی و دولتی اقدام نمایند.

در اين راستا، وزارت جهاد كشاورزي مكلف شده است نسبت به صدور مجوز تغيير كاربري اراضي فعاليت‌هاي موضوع اين تصويب نامه اقدام و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در صدور مجوز محیط زیستی واحدهای مستقر در لکه‌های صنعتی مطابق ماده (۱۱) قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶ و با تأکید بر همیاری در ساماندهی صنایع و ارائه راهکارهای کاهش آلودگی محیط زیست اقدام نماید.

مکان یابی اراضی مناسب برای ارائه خدمات مورد نیاز در محدوده لکه‌های صنعتی
وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) در بخش دیگری از این تصویب نامه مکلف شده است نسبت به مکان یابی اراضی مناسب برای ارائه خدمات مدیریت پسماند، فاضلاب، آتش نشانی و سایر خدمات مورد نیاز در محدوده لکه‌های صنعتی از طریق شرکت خدماتی و همچنین پیگیری تأسیس شرکت خدمات شهرک صنعتی غیردولتی متشکل از منتخبین صنایع واقع در هر شهرک اقدام نماید.

ممنوعیت هرگونه توسعه خارج از محدوده مصوب شهرک‌ها
بر اساس این تصویب نامه، هرگونه توسعه خارج از محدوده مصوب شهرک‌ها ممنوع است و استانداری تهران و واحدهای تابع استانی هریک از دستگاه‌های تخصصی مرتبط، مکلف‌اند به منظور جلوگیری از ایجاد واحدهای غیرمجاز و طی فرآیند قضایی برای تخریب واحدهای غیرمجازی که پس از ابلاغ این تصویب نامه احداث می‌شوند، اقدام نمایند.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مجاز است در ساماندهی واحدهایی که بر اساس این تصویب نامه در محل فعالیت فعلی خود، غیرمجاز تشخیص داده می‌شوند و از نظر دستگاه تخصصی اجازه ادامه فعالیت ندارند، مجوز انتقال به سایر شهرک‌های موجود و مرتبط را صادر نماید.

استانداری تهران نيز از طریق شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان موظف به ایجاد هماهنگی، راهبری و نظارت بر اجرای فرآیند موضوع این تصویب نامه است و گزارش عملکرد مربوطه را به تفکیک دستگاه‌هاي مرتبط در مقاطع زمانی شش ماهه به هیأت وزیران ارائه مي‌نمايد.

همچنین سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است اقدامات قانونی لازم برای تعیین تکلیف لکه‌های صنعتی مستقر که با اراضی تحت مدیریت این سازمان تداخل دارد را از طریق شورای عالی محیط زیست ظرف سه ماه انجام دهد.

لكه‌هاي صنعتي آهنكاران، برآوند، سهند، درودگران و كماليه در شهرستان اسلامشهر؛ خيرآباد، همدانك، گلستان و حيدري در شهرستان بهارستان؛ جمال آباد، فرون آباد و موزائيك سازان در شهرستان پاكدشت؛ خيرآباد در شهرستان ورامين؛ آهن مكان، استوك خاوران، چوبستانه، توتك، خاوران، صدرا، عباس‌ آباد علاقه بند، عشق آباد، لپه زنك، ثامن الحجج، قيصر آباد و تجريشي در شهرستان ري؛ كارا در شهرستان قرچك؛ تپه سيف و كمرد در شهرستان پرديس؛ سفيدار، علي آباد و وهن آباد در شهرستان رباط كريم؛ صبا شهر، فردوسيه و گلگون در شهرستان شهريار؛ البرز و هفت جوي در شهرستان قدس؛ قبچان و بيدگنه در شهرستان ملارد، 38 لكه صنعتي اطراف تهران هستند كه بر اساس اصول زیست محیطی در چهارچوب اين تصويب نامه ساماندهی مي‌شوند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 335 ناحیه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 82 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 7 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 168 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 221 واحد صنعتی و سه هزار و 207 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 981 هزار و 28 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

تاريخ: 1401/03/27  | ساعت: ١٠:٠٠ | شناسه: ١٧٩٣٩ | تعداد نمايش: 277


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294350

  • بازديدکنندگان امروز : 3968

  • کل بازديدکنندگان : 17299697


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد