×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بازديد معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي از چند طرح و واحد صنعتي در استان آذربايجان شرقي

بازديد از سايت توليد آلومينا از نفلين سينيت و دو واحد توليدي فعال در سراب/ توسعه زیرساخت‌ها در مناطق مستعد رشد صنعتی ولی فاقد امکانات و زیرساخت‌های مناسب/ اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران براي جبران كمبود آب و برق در شهرك‌هاي صنعتي

علي رسوليان و وجيه الله جعفري روز شنبه در سفر به استان آذربايجان شرقي كه با همراهي رئيس و جمعي از اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي انجام شد، از سايت توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب بازدید کردند.

معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعي از اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي از چند طرح و واحد صنعتي در استان آذربايجان شرقي بازديد كردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علي رسوليان و وجيه الله جعفري روز شنبه در سفر به استان آذربايجان شرقي كه با همراهي رئيس و جمعي از اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي انجام شد، از سايت توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب بازدید کردند.

اين سايت معدني كه در روستای بهرمان شهرستان سراب واقع است، با سرمایه‌ گذاری 138 میلیون یورو در فاز اول، ظرفیت توليد 56 هزار تن پودر آلومینا، 14 هزار تن پودر بوهمایت، 7 هزار تن کربنات پتاسیم، 12 هزار تن کربنات سدیم و 45 هزار تن سولفات پتاسیم در سال را دارد.

با توجه به ظرفیت‌های بالای ایجاد شده براي تولید شمش آلومینیوم در کشور (3.1 میلیون تن در سال نیاز به 6.2 میلیون تن پودر آلومینا)، همچنین اتمام و عدم وجود ذخائر سنگ بوکسیت در ایران و در عین حال وجود ذخائر عظیم سنگ نفلین سینیت که از سایر منابع اصلی تولید پودر آلومینا می‌باشد، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را بر آن داشت تا کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت را در سراب احداث نمايد که در این راستا اقدامات اساسی و تعیین کننده‌ای، شامل طراحی و احداث پایلوت و کارخانه نیمه صنعتی و تکمیل طراحی بیسیک توسط چندین شرکت اروپایی و روسی صورت گرفت که هم اکنون می‌توان گفت از نظر فناوري استحصال آلومینا از نفلین سینیت اثبات و در پایلوت به‌صورت تولید مستمر عملی شده است.

این مرکز همچنين به محصولات با ارزش افزوده بالاتر و استراتژیک تری همچون پودر بوهمایت و پایه کاتالیست‌های صنایع پالایشگاهی و فولاد نیز دست یافته است.

از طرفی با وجود نیروی انسانی متخصص در هرکدام از بخش‌های احداث و راه اندازی چرخه‌های گوناگون صنایع در منطقه آذربایجان که تا كنون نقش خود را به‌خوبی در راه اندازی صنایع مختلف کشور ایفا نموده است، این طرح می‌تواند با ایجاد پتانسیل خوبی در بومی سازی صنعت آلومینیوم کشور، چه از نظر فناوری و چه از نظر ساخت تجهیزات در رشد و شکوفایی منطقه و کشور مؤثر باشد.

علاوه بر اين، با ایجاد قطب صنعت آلومینیوم در این منطقه می‌توان در بخش‌های مختلف چرخه از معادن تا صنایع میان دستی و پایين دستی، از مرحله ساخت تا بهره برداری، حداقل بالغ بر 2 هزار نفر اشتغال مستقیم و 10 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد نمود.

معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در ادامه با حضور در شهرك صنعتي سراب، ضمن بازديد از امکانات زیربنایی، آخرین وضعیت زیرساخت‌ها و استقرار سرمايه گذاران در اين شهرك صنعتي، از واحد توليدي "شيرين لبن مهدوي" ديدن كردند.

نمايندگان قواي مجريه و مقننه در اين بازدید به گفت‌وگو با مدیران و كارگران اين واحد صنعتي و توليدي پرداخته، از نزدیک در جریان توانمندی‌ها، روند فعاليت و مهمترین مسائل و مشکلات آن‌ قرار گرفته و براي رفع موانع پيش روي فضاي كسب و كار و سرمايه گذاري در اين شهرك صنعتي دستورات لازم را صادر كردند.

واحد صنعتي "شيرين لبن مهدوي" که با سرمایه ‌گذاری 700 میلیارد ریال در زمینی به مساحت هفت هزار و 300 مترمربع در شهرك صنعتی سراب احداث و در سال 1395 به بهره برداری رسیده است، ظرفیت تولید بيش از 600 تن انواع بستني با نشان تجاری "هاریکا" و پشمک با نشان تجاری "حاج یعقوب" در سال را دارد و براي 85 نفر فرصت شغلي فراهم كرده است.

این کارخانه در ابتدا با ساده ترین لوازم بستنی، تولید خود را آغاز نمود، اما هم اکنون با مجهز شدن به تجهیزات مکانیزه به فعالیت خود سرعت بخشیده و موفق به اخذ گواهینامه استاندارد شده است.

شرکت "شیرین لبن مهدوی" به دليل شهرت و محبوبیت بستنی مهدوی در استفاده از مواد اولیه طبیعی و شیر تازه سراب، صادرات محصولات به کشورهای همسایه را از جمله اهداف آینده خود ترسيم كرده است.

بازديد از كارخانه "سيما بافت آذربايجان" در روستای چقوش، از ديگر برنامه‌هاي حضور معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضاي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در شهرستان سراب بود.

اين واحد صنعتي كه در سال 1376 در زميني به مساحت 20 هزار مترمربع با نشان تجاری "سراب بافت" در زمينه توليد پارچه‌های کتان شلواری، پیراهنی، مانتویی و لباس کار فعاليت خود را آغاز نمود، تا سال 13۸۷ با تعداد بیش از ۶۰۰ کارگر در ۳ شیفت کاری فعالیت می‌کرد که به‌ علت حادثه آتش سوزی، تعطیل شده بود.

در دي سال 1398 كارخانه "سيما بافت آذربايجان" با سرمايه گذاري يك هزار و 500 ميليارد ريال فعاليت مجدد خود را از سر گرفت و هم اکنون در این واحد صنعتي روزانه ۱۵ هزار مترمربع انواع پارچه‌های شلواری، پیراهنی و مانتویی تولید و روانه بازار‌های تهران می‌شود.

پس از احياء و بازگشت اين واحد صنعتي به چرخه توليد و از یک سال گذشته، تعداد کارگران این كارخانه از ۵۷ نفر به 250 نفر رسیده است.

فاز دوم كارخانه "سيما بافت آذربايجان" شامل سالن‌های بافندگی و رنگرزی نيز با سرمايه گذاري بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۴۰ هزار مترمربع درحال احداث است، كه پس از بهره برداری، برای ۵۰۰ نفر فرصت شغلی پایدار ایجاد می‌شود.

۵۰ دستگاه بافندگی به ارزش يك هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال خریداری شده و سالن ریسندگی این کارخانه نيز كه در حادثه آتش سوزی تخريب شده بود، با صرف هزینه‌ای افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال بازسازی و هم اکنون دارای ۱۰۵ هزار دوک ریسندگی است.

توسعه زیرساخت‌ها در مناطق مستعد رشد صنعتی ولی فاقد امکانات و زیرساخت‌های مناسب
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشيه بازديد از طرح‌هاي صنعتي و معدني شهرستان سراب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌ها به‌ویژه در مناطقی که مستعد رشد صنعتی هستند ولی امکانات و زیرساخت‌های مناسبی ندارند، یکی از سیاست‌های اصلی اين وزارتخانه در سال جاری است.

علی رسولیان افزود: در طرح آمایش سرزميني بخش صنعت، معدن و تجارت، برنامه توسعه صنعتي عدالت محور استان‌ها و شهرستان‌ها مشخص شده است که یکی از مناطق هدف، شهرستان سراب است.

وی با بیان این‌که با وجود مدیران ارشد صنعتی توانمند آذربايجان شرقي، هیچ‌گونه نگرانی در ارتباط با توسعه صنعتی اين استان وجود نخواهد داشت، اضافه كرد: با توجه به پیگیری‌هایی که از قبل صورت گرفته، برای ايجاد شهرک‌هاي صنعتی در شهرهای "مهربان" و "شربيان" برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در ادامه اظهار اميدواري کرد به منظور تداوم اجرای برنامه‌هاي توسعه صنعتي، مجوزهای مورد نیاز برای واگذاري زمین‌های مناسب اخذ شود.

رسولیان همچنين از آغاز مطالعات مكان يابي و احداث ناحيه صنعتي "اسب فروشان" خبر داد و از مسئولان محلي شهرستان سراب خواست پيگيري‌هاي لازم را براي تأمين زمین مورد نیاز این طرح به‌عمل آورند.

وی به سايت توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب نيز اشاره كرد و گفت: اگر اين طرح صنعتي و معدني بزرگ در این منطقه به بهره برداري برسد، قطعاً زنجیره‌های تولید و صنایع پایین دستی آن توسعه بسیار خوبی پیدا می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: در کنار این اين طرح باید در آینده به دنبال احداث یک شهرک صنعتي تخصصی نيز باشیم تا بتوانیم زیربخش‌هاي اين زنجيره محصول را توسعه دهیم.

رسوليان از كمبود آب و برق در شهرك‌هاي صنعتي به‌عنوان يكي از چالش‌هاي جدي بخش توليد كشور ياد كرد و افزود: براي جبران تنگناهاي موجود و علي‌رغم محدوديت‌هاي مالي، سال گذشته با مشاركت در احداث پست‌هاي برق در شهرك‌ها و نواحي صنعتي، نسبت به تأمين دو هزار و 500 مگاوات برق در اين مناطق اقدام شد.

وي همچنين از انعقاد تفاهم نامه همكاري با وزارت نيرو، اعطاي مشوق‌هاي ويژه به سرمايه گذاران براي احداث نيروگاه‌هاي خورشيدي و كوچك مقياس CHP و DG و خريد و انتقال پساب شهري براي تأمين آب واحدهاي توليدي مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي به‌عنوان ديگر اقدامات سازمان متبوع خود براي تأمين آب و برق پايدار خبر داد.

تاريخ: 1401/03/07  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١٧٦٥٠ | تعداد نمايش: 342


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 17

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294330

  • بازديدکنندگان امروز : 3585

  • کل بازديدکنندگان : 17299314


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد