×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در دیدار معاونان وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازي تأكيد شد:

پیشبرد برنامه‌هاي عملياتي در کمیته مشترک اجرايي به منظور تأمین مسکن کارگری و ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید با توجه به اجرای طرح جهش تولید مسکن در سطح کشور

علي رسوليان و علیرضا جعفری در اين ديدار پیرو تبادل تفاهم‌ نامه همکاری مشترك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید در سال گذشته، بر پیشبرد برنامه‌هاي عملياتي در کمیته مشترک اجرايي متشکل از نمایندگان دو دستگاه به منظور تأمین مسکن کارگری در جهت ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید با توجه به اجرای طرح جهش تولید مسکن در سطح کشور تأكيد كردند.

در دیدار معاونان وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازي، راهکارهای بهره گیری از ظرفیت‌های موجود و ایجاد محورهای همکاری در چارچوب تفاهم نامه مشترك في‌مابين مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علي رسوليان و علیرضا جعفری در اين ديدار پیرو تبادل تفاهم‌ نامه همکاری مشترك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید در سال گذشته، بر پیشبرد برنامه‌هاي عملياتي در کمیته مشترک اجرايي متشکل از نمایندگان دو دستگاه به منظور تأمین مسکن کارگری در جهت ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید با توجه به اجرای طرح جهش تولید مسکن در سطح کشور تأكيد كردند.

شناسایی مراکز و محورهای اولویت‌ دار از نظر تمرکز واحدهای صنعتی و تولیدی و میزان اشتغال شاغل در واحدها، راهکارهای نحوه تأمین مسکن مورد نیاز نیروهای شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به لحاظ بهره گیری از ظرفیت شهرهای جدید موجود و یا ایجاد مراکز مسکونی جدید، راهکارهاي نحوه ایجاد اشتغال در شهرهای جدید از طریق ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی با اولویت صنایع دانش بنیان، شناسایی واحدهای صنعتی علاقه‌مند به سرمایه گذاری در تأمین مسکن کارگری نیروهای شاغل و مطالعه و امکان ‌سنجی نحوه ایجاد شهرهای صنعتی بزرگ به لحاظ جانمایی تمامي نیازمندی‌های مورد نیاز از جمله بخش مسکونی، از جمله محورهاي مورد بررسي در اين نشست بود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید بهمن سال گذشته با امضاي تفاهم ‌نامه همکاری مشترک، از برنامه هدفمند خود براي تأمین مسکن كارگران شاغل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور خبر داده بودند.

تأمین مسکن شاغلان، ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید، ایجاد رضایتمندی اجتماعی در اقشار کارگری به لحاظ ایجاد تعلق خاطر ساکنان به محل سکونت خود، برنامه‌ریزی اسکان تمامي اقشار شاغل به‌صورت ترکیبی اعم از مدیران، کارکنان و کارگران، کاهش تردد نیروی کار شاغل در راستای افزایش بهره‌وری نیروی کار و کاهش ترافیک در ورودی و خروجی کلانشهرها، تسريع و تسهيل شرايط تأمین مالی پروژه‌ها و شاغلان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، از جمله زمينه‌هاي همكاري دو طرف در اين تفاهم نامه همكاري است.

طرفين در اين تفاهم نامه متعهد شده‌اند نسبت به اولویت ‌گذاری محورهای استقرار شهرک‌های صنعتی از نظر میزان جمعیت شاغل، اطلاع رساني، معرفی و ساماندهي متقاضیان شاغل در واحدهای صنعتی، معرفی برنامه‌ها، ظرفیت‌ها و طرح‌های تأمین مسکن در قالب شهرهای جدید و يا شهرک‌های مسکونی، پیگیری ثبت مشخصات، احراز شرایط و تشكيل پرونده متقاضیان، پیگیری و معرفی سازنده و برقراری تسهیلات بانکی مصوب در قالب طرح جهش تولید مسکن اقدام نمايند.

شايان ذكر است، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت سال گذشته در نشست مشترك با معاون وزير راه و شهرسازي با بيان این‌که فراهم آوردن زمينه اسکان و آرامش کارگران در مناطق همجوار شهرک‌هاي صنعتي به كاهش هزینه‌هاي بخش صنعت منجر و کمبود نیروی کار در شهرك‌هاي صنعتي را جبران خواهد کرد، گفته بود: باید شرایط، تسهیلات و مشوق‌هاي لازم تعريف و برنامه‌ريزي شود تا کارفرما و صنعتگر برای حفظ نیروی کار خود متقاضی ایجاد مسکن برای کارگران باشد.

علي رسوليان افزود: در حال حاضر قريب یک میلیون نفر در بيش از 48 هزار واحد توليدي مستقر در شهرک‌ها و نواحي صنعتي كشور اشتغال دارند که با توجه به این حجم و گستردگي، تأمین مسکن و آسایش آن‌ها از طريق کاهش هزینه رفت و آمد و ترافیک برای ما امری مهم تلقی می‌شود.

وي اضافه كرد: در حال حاضر 11 محور با 55 شهرک صنعتی در کشور شناسايي شده است که با توجه به اشتغال حدود ۳۶۵ هزار نفر در این شهرک‌ها، 220 هزار واحد مسکونی برای سکونت آن‌ها مورد نیاز است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران ادامه داد: همچنين بالغ بر 55 هزار نفر در محور صنعتی تهران ـ ایوانکی شناسایی شده‌اند که تا کنون تعداد 3 هزار و 800 نفر آن‌ها برای استقرار و سکونت در شهر جدید ايوانكي اعلام آمادگی نموده‌اند.

رسوليان اظهار اميدواري كرده بود همکاری مشترك سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شرکت عمران شهرهای جدید، فرصت مناسبی را برای هر دو بخش در جذب نیروی انسانی برای واحدهای صنعتی و ارتقاء شهرهای جدید فراهم نمايد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 335 ناحیه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 82 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 7 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 168 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 221 واحد صنعتی و سه هزار و 207 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 981 هزار و 28 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

اخبار مرتبط:
   • با امضاي تفاهم ‌نامه همکاری مشترک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت عمران شهرهای جدید صورت مي‌گيرد: تأمین مسکن کارگری نیروهای شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی/ ترویج اسکان پایدار در شهرهای جدید با توجه به اجرای طرح جهش تولید مسکن در سطح کشور
   • در نشست مشترك معاونان وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازي عنوان شد: رسوليان: فراهم آوردن زمينه اسکان و آرامش کارگران، کمبود نیروی کار در شهرك‌هاي صنعتي را جبران مي‌كند/ طاهرخاني: آمادگی صدور پروانه ساخت شهرک‌های مسکونی برای واحدهای صنعتی متقاضي را داریم

تاريخ: 1401/02/24  | ساعت: ١٠:٣٠ | شناسه: ١٧٥٨٤ | تعداد نمايش: 73


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 11

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 294477

  • بازديدکنندگان امروز : 7426

  • کل بازديدکنندگان : 17303156


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد