×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

به منظور تأمین مالی احیاء و افزايش ظرفيت واحدهای راکد کوچک، تکمیل طرح‌های ایجادی خرد و حمایت از تولید و اشتغال پایدار؛

تفاهم نامه همكاري بين سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و بانک ملی ایران منعقد شد/ اعطای ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات براي تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور

اين تفاهم نامه همكاري روز يكشنبه در نشست مشتركي به امضاي "علی رسولیان" معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و "محمد رضا فرزین" رئيس هيأت مديره و مدیرعامل بانک ملي ايران رسيد.

به منظور تأمین مالی احیاء و افزايش ظرفيت واحدهای راکد کوچک، تکمیل طرح‌های ایجادی خرد و حمایت از تولید و اشتغال پایدار، تفاهم نامه همكاري بين سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و بانک ملی ایران منعقد و مبادله شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اين تفاهم نامه همكاري روز يكشنبه در نشست مشتركي به امضاي "علی رسولیان" معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و "محمد رضا فرزین" رئيس هيأت مديره و مدیرعامل بانک ملي ايران رسيد.

اعطای ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات تلفیقی از محل منابع سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه و آورده بانک ملي به منظور تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور، موضوع این تفاهم نامه همكاري است.

این تسهیلات در چارچوب ضوابط و مقررات و سیاست اعتباری مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اصلاحات بعدی آن و آیین نامه‌های مربوطه و سیاست‌های اعتباری بانک ملي ايران، به متقاضیانی که توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها معرفی می‌شوند، در قالب عقود اسلامی با نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار و رعایت سقف ذی نفع واحد مطابق با آیین نامه تسهیلات و تعهدات کلان اعطاء مي‌شود.

طرفين در اين تفاهم نامه همكاري متعهد شده‌اند، واحدهای صنعتي راکد و فعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور که زیر ظرفیت توليد مشغول به ‌کار می‌باشند را در اولويت شناسايي و اعطاي تسهيلات خود قرار دهند.

همچنين دریافت وثایق و تضمینات این تفاهم نامه بر اساس مقررات، ضوابط جاری و سیاست اعتباری بانک ملي ايران خواهد بود، و در صورت نیاز بنگاه‌های اقتصادي کوچک به تضمین تسهیلات، از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اقدام می‌شود.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نيز در صورت نیاز نسبت به ارائه خدمات و صدور ضمانت نامه برای واحدهای معرفی شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استاني تابعه به عامل براي اخذ تسهیلات و بر اساس ضوابط و مقررات داخلی خود اقدام می‌کند.

همکاری مشترك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و بانک ملی ایران در قالب اين تفاهم نامه به مدت يك سال معتبر و در صورت توافق طرفین متناسب با زمان و ضوابط مربوطه، قابل تمدید است.

احياء 82 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري بخش صنعت در سال گذشته
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست امضاي اين تفاهم نامه همكاري با اشاره به شناسایی 12 هزار و 67 واحد صنعتي راکد در کشور گفت: در سال جاری احیاء دو هزار واحد صنعتی راکد و افزايش ظرفيت سه هزار و 300 واحد توليدي زير 50 درصد ظرفيت در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار دارد.

علي رسوليان افزود: در این راستا با کمک و حمایت‌های بانک ملی ایران درصدد هستیم تا واحدهای توليدي راکد را احیاء و تسهيلات لازم را به دست فعالان اقتصادی واقعی برسانیم.

وي اضافه كرد: همچنين در تلاشیم تا با تکیه بر منابع داخلی و به‌ویژه حمایت‌های بانک ملی ایران، طرح‌های صنعتی نيمه تمام در سطح کشور را تکمیل و ظرفیت تولید بنگاه‌های اقتصادی را افزایش دهیم.

رئیس هیأت مدیره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران يادآور شد: در سال گذشته نيز با همكاري كارگروه‌هاي تسهيل و رفع موانع توليد، دستگاه قضايي و شبكه بانكي سراسر كشور بیش از دو هزار واحد صنعتي راکد به چرخه توليد بازگشت و افزون بر 39 هزار فرصت شغلی ايجاد يا تثبيت شد.

رسوليان ادامه داد: با از سر گيري فعاليت اين تعداد واحد صنعتي راكد در كشور، 82 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري‌هاي انجام شده در بخش صنعت نيز احياء شد.

وي تأمین مالی، رفع مشكل فقدان بازار، حل اختلاف شركاء، تأمین مواد اولیه، رفع مشكلات حقوقي و قضايي، تأمين ماشين آلات، رفع مشكلات زيرساختي، توليد محصول جديد، ارتقاء فناوري و بهينه سازي خط توليد، مشاركت يا واگذاري كامل توسط مالك اصلي به سرمايه گذار جديد، اقاله به مالك اصلي و واگذاري توسط بانك به سرمايه گذار جديد را از جمله شيوه‌هاي راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راكد عنوان كرد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل بانک ملي ايران نيز در اين نشست با بیان این‌که حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط در راستای اشتغال و تولید پایدار، از اهداف و سیاست‌های اصلی اين بانک در سال جاری است، اظهار داشت: صنايع کوچک و متوسط با توجه به این‌که در ارزآوری، رشد اشتغالزایی و تکمیل زنجیره ارزش، سهم عمده و به‌سزایی در کشور دارند، خود را مکلف مي‌دانيم که از این واحدها به قدر توان حمایت کنيم.

محمد رضا فرزين گفت: کارآفرینان با راه اندازی واحدهای صنعتي و تولیدی بر اساس خوشه‌های مختلف كسب و كار و اشتغالزایی و افزایش ظرفیت تولید در اقصی نقاط کشور، زمینه تعادل نظام شهری و توسعه یافتگی را فراهم می‌کنند و در این راستا بانک ملی ایران نيز از این چرخه اقتصادي مولد به‌طور گسترده حمايت مي‌نمايد.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و بانک ملی ایران براي گردش چرخ اقتصادي كشور تصريح كرد: قرار گرفتن این دو سازمان در کنار یکدیگر و همکاری‌های مؤثر پيش رو، موجب منشاء و آثار خیر و برکت برای کشور خواهد شد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 335 ناحیه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 82 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 7 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 168 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 221 واحد صنعتی و سه هزار و 207 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 981 هزار و 28 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

تاريخ: 1401/04/12  | ساعت: ١٦:٠٠ | شناسه: ١٨٣١٥ | تعداد نمايش: 192


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084044

  • بازديدکنندگان امروز : 3708

  • کل بازديدکنندگان : 17299437


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد