×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست تخصصي بررسي چگونگي همكاري مؤثر زيست بوم نوآوري و صنعت از منظر حاكميت در هشتمین روز دهه توليد و تجارت عنوان شد:

ارتقاء تعامل با دانشگاه‌ها در راستای تقویت و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه/ شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و فناور با اجراي قانون جهش توليد دانش بنیان جان تازه‌ای می‌گیرند/ ضرورت دانش محوری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور/ راه ارتقاء کیفیت صنعت از مسیر دانشگاه می‌گذرد/ عارضه یابی مشکلات فناورانه واحدهای صنعتی و تأمین نیاز آن‌ها با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان/ فن بازارها در همه مناطق کشور درحال شکل گیری است

نشست تخصصي بررسي چگونگي همكاري مؤثر زيست بوم نوآوري و صنعت از منظر حاكميت در هجدهمين نشست سراسري فن بازارهاي منطقه‌اي و تخصصي كشور همزمان با نخستين نمایشگاه توانمندی‌های صادراتي شركت‌هاي كوچك و متوسط، ویژه شرکت‌های دانش بنیان و کسب‌ و کارهای نوپا برگزار شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بهره برداری از بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های زیرساختی مرتبط با آب، برق، گاز و دیگر زیرساخت‌هاي ضروري همزمان با دهه تولید و تجارت در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، نشست تخصصي بررسي چگونگي همكاري مؤثر زيست بوم نوآوري و صنعت از منظر حاكميت در هجدهمين نشست سراسري فن بازارهاي منطقه‌اي و تخصصي كشور همزمان با نخستين نمایشگاه توانمندی‌های صادراتي شركت‌هاي كوچك و متوسط، ویژه شرکت‌های دانش بنیان و کسب‌ و کارهای نوپا برگزار شد.

علی رسولیان در سخناني در این نشست با اشاره به نامگذاری دهه تولید و تجارت که از یکم تیر (روز اصناف) آغاز می‌شود و تا دهم تیر (روز صنعت و معدن) ادامه دارد، گفت:  به مناسبت دهه تولید و تجارت، نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط را با حضور ۱۰۰ شرکت توانمند، شامل ۷۰ شرکت دانش بنیان و ۳۰ استارتاپ برگزار کردیم.

وی با اشاره به بهره‌ برداری از پروژه‌های مختلف زیرساختی در دهه تولید و تجارت افزود: بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در حوزه‌های مختلف به بهره برداری رسید.

رئیس هیأت مدیره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنایع بزرگ را برای حمایت از صنایع کوچک، متوسط و دانش بنیان ترغیب می‌کند، اضافه کرد: در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، اراضي شهرک‌ها و‌ نواحی صنعتی بدون مزایده و با اقساط طولانی مدت به شرکت‌های دانش بنیان واگذار می‌شود.

رسولیان، ساخت کارگاه‌های کوچک و متوسط در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را اقدام دیگری برای حمایت از صنایع دانش بنیان عنوان كرد و ادامه داد: این کارگاه‌ها با حمایت بخش خصوصی، زمینه استقرار شرکت‌های دانش بنیان، به‌خصوص شرکت‌هایی که منابع بودجه‌ای کمتری دارند را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فراهم می‌كند.

وی يادآور شد: سال گذشته بیش از یک هزار و ۴۰۰ کارگاه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور ساخته شد و امسال برای ساخت یک هزار کارگاه، هدف گذاری‌های لازم انجام شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارتقاء تعامل با دانشگاه‌ها در راستای تقویت و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه بیان کرد: توافقات خوبی با دانشگاه صنعتی شریف داریم و اولین شهرک فناوری را در اراضي مشترك با دانشگاه شریف احداث می‌کنیم. همچنین برای استقرار صاحبان ایده با دانشگاه صنایع و معادن به توافقات خوبی رسیده‌ایم.

رسولیان همچنین با اشاره به بازدیدهای شرکت‌های خارجی (آلمان و کره جنوبی) از شرکت‌های توانمند دانش بنیان کشورمان، از حمايت از شرکت‌های توانمند کوچک و متوسط برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی خبر داد.

وی تصريح كرد: مدل توسعه صنعتي از طريق ايجاد و توسعه خوشه‌های صنعتی را برای تکمیل زنجیره‌های تولید تا مصرف در دستور کار داریم که به نتایج مثمر ثمری نیز رسیده است.

ظرفیت‌های قانون جهش توليد دانش بنیان با تعریف ۳۰ ماده قانونی
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، نوآوری، فناوری و نیروی انسانی متخصص را از ویژگی‌های شرکت‌های دانش بنیان دانست و گفت: بهره‌ ‌وری بالا و پایداری محصولات دانش بنیان در کنار صادرات و ارزآوری نیز از عوامل ارتقاء ارزش دانش بنیان‌هاست.

مصطفی طاهری همچنین به موضوع تحریم‌ها و این‌که محصولات تولیدی دانش بنیان چه اندازه می‌تواند نیازهای داخلی کشور را برآورده کند، اشاره کرد و افزود: موضوع پدافند غیرعامل نیز از دیگر فاکتورهای مهم در ارزشیابی شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش بنیان است.

وي قانون جهش توليد دانش بنیان درخصوص کارکردهای ارتباطی، واسطه گری، تسهیل گری و توانمند سازی بر مبنای حدود ۳۰ ماده را ظرفیت بسیار مناسبی برای ارتقاء فعالیت‌ شركت‌های دانش بنیان در کشور دانست و اضافه كرد: صنایع با شناخت نیازهای خود، پذیرش ریسک سرمایه گذاری و خطرپذیری به سمت دانش بنیان شدن و یا تأمین نیازهای خود با استفاده از ظرفیت‌ها و فناوری‌های دانش‌ بنیان بروند که این مسائل در قانون جهش توليد دانش بنیان نیز گنجانده شده است.

نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي همچنین این قانون را در تضمین خرید دستگاه‌های اجرایی و حمایت در انتهای زنجیره بسیار مؤثر دانست و ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و فناور با این‌گونه قوانین جان تازه‌ای می‌گیرند.

ضرورت دانش محوری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور
در بخش ديگر اين نشست، معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم استفاده از دانش برای رفع مشکلات اقتصادی کشور، از جمله در حوزه‌های مرتبط با نظام عرضه و تقاضا تأکید کرد و گفت: مسائل باید به‌صورت زیرساختی و علمی مورد بحث و بررسی برای اتخاذ تصمیم قرار گیرند.

عليرضا شاه میرزایی با بیان این‌که به سمت هوشمند سازی و تکیه بر کنترل دیجیتال برای نظارت بر بازار می‌رویم، افزود: با این روش، نقش نهادها و دستگاه‌های نظارتی برای کنترل و نظارت بر بازار به مرور زمان کم خواهد شد که شرکت‌های دانش بنیان باید در این زنجیره به‌خوبی دیده شوند.

وی با اشاره به برخی برنامه‌های تحولی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: تأمین مالی مبتنی بر فاکتورها و تأمین مالی زنجیره‌ای به‌عنوان دو رویکرد تحولی در دستور کار است که در کشورهای دنیا نیز به‌عنوان عوامل توسعه‌ای تجربه شده‌ اند.

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این‌که به ثبت ۸۵۰ هزار شناسه کالا رسیده‌ایم، ادامه داد: میزان صورتحساب‌های ثبت شده در سامانه جامع تجارت درحال ارتقاء است و هوشمند سازی نظام تولید و تجارت نيز در دستور کار قرار دارد.

راه ارتقاء کیفیت صنعت از مسیر دانشگاه می‌گذرد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در بخش ديگر این نشست با بیان این‌که هرجا توسعه بر مبنای علم و دانشگاه بوده، موفقیت آمیز بوده است، اظهار داشت: در صنعت نیز هرگاه به علم و دانش محوری توجه شده است و در این راستا حرکت کرده‌ایم، به توفیقات خوبی رسیده‌ایم.

روح اله عباس پور با اشاره به این‌که رتبه ۱۵ دنیا و رتبه اول منطقه را در حوزه علم و دانش داریم و شتاب علمی ما نیز به‌خوبی پیش می‌رود، افزود: علم باید به فناوری و فناوری باید تجاری سازی شود تا به مراحل خوبی برسیم؛ لذا تبدیل دانش به فناوری و سپس تجاری سازی، خروجی مناسبی برای پیشبرد اهداف علمی است.

وي بر ضرورت تعامل صنعت و دانشگاه نيز تأکید كرد و با يادآوري فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: راه ارتقاء کیفیت صنعت از مسیر دانشگاه می‌گذرد.

نماينده مردم بوئين زهرا و آوج در مجلس شوراي اسلامي، یکی از راهکارهای دیگر در اين ارتباط را تعاملات تکنولوژیکی دانست و اضافه كرد: ۹۲ درصد صنعت همین واحدهای کوچک و متوسط هستند و بیشترین سهم اشتغال را دارند، اما این‌گونه واحدها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند که در این راستا سرمایه‌های سرگردان مردم باید به این سمت هدایت شود تا به اشتغالزایی بيانجامد.

عارضه یابی مشکلات فناورانه واحدهای صنعتی و تأمین نیاز آن‌ها با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان
در ادامه اين نشست، رئیس مرکز امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که به‌هم رسانی نیازها و فناوری‌ها اقدام بسیار مهمی است که با توجه به نامگذاری امسال به‌عنوان سال "تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین" با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، از ارزیابی دانش بنیانی شرکت‌ها و حمایت‌های قانونی از آن‌ها خبر داد.

رضا اسدی فرد با اشاره به نشست‌هاي مهم و تأثیرگذاری که مرکز امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران داشته است، گفت: عارضه یابی مشکلات فناورانه واحدهای صنعتی و تأمین نیازهای آن‌ها با استفاده از توانمندی‌های ۷ هزار شرکت دانش بنیان معرفی شده، در دستور کار است.

وي افزود: برای ارزشیابی شرکت‌های دانش بنیان، فرمول‌ها و قاعده گذاری‌هايی داریم که با استفاده از نهادهای تخصصی، روند ارزش گذاری راحت‌تر می‌شود.

رئیس مرکز امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین به تصویب اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه برای شرکت‌های دانش بنیان اشاره و اضافه کرد: این موضوع ظرفیت بسیار مناسبی برای استفاده شرکت‌های توانمند دانش بنیان است.

فن بازارها در همه مناطق کشور درحال شکل گیری است
همچنین معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس در بخش ديگر اين نشست با بیان این‌که فن بازارها در همه مناطق کشور درحال شکل گیری هستند، گفت: همکاری بسیار خوبی با بخش خصوصی شکل گرفته است.

سید علی هزاوه افزود: سال‌های گذشته حدود ۶۰۰ میلیارد تومان توسط بروکرها و شرکت‌های دانش بنیان به‌هم رسانی نیازها انجام شده است و برگزاری این گونه نشست‌ها سبب توسعه این فعالیت‌ها می‌شود.

نشست تخصصي بررسي چگونگي همكاري مؤثر زيست بوم نوآوري و صنعت از منظر حاكميت يكي از نشست‌هاي تخصصي هجدهمين نشست سراسري فن بازارهاي منطقه‌اي و تخصصي كشور به ميزباني فن بازار شركت شهرك‌هاي صنعتي قزوين بود كه در حاشيه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتي شركت‌هاي كوچك و متوسط، ویژه شرکت‌های دانش بنیان و کسب‌ و کارهای نوپا در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار شد.

در پایان این نشست، سه فن بازار منطقه‌اي با كسب بیشترین امتیازات در ارزیابی‌های انجام شده بر مبنای ۳۰ عامل، از سوی شبکه فن بازار ملی ایران به‌عنوان فن بازار منطقه‌اي برتر معرفی شدند.

استان اصفهان به‌عنوان فن بازار اول، استان فارس به‌عنوان فن بازار دوم و استان البرز به‌عنوان فن بازار سوم در اين نشست معرفی و مورد تقدير قرار گرفتند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستاي تأمين نيازهاي فناوري صنايع، نفوذ فناوري‌هاي نوين در آن‌ها، بهبود فرآيند مبادلات فناوري و ارتقاء خدمات در اين حوزه، راهبري 19 فن بازار منطقه‌اي در استان‌هاي آذربايجان شرقي، اصفهان، خراسان رضوي، زنجان، فارس، همدان، قم، مركزي، كرمان، هرمزگان، سمنان، خوزستان، كرمانشاه، البرز، قزوين، كردستان، مازندران، ايلام و كهگيلويه و بويراحمد را برعهده دارد.

شناسايي 1635 و رفع 442 نياز فناورانه با مجموع فروش دو هزار و 120 ميليارد ريال محصولات دانش بنيان و انتقال دانش فني، از جمله دستاوردهاي اين فن بازارهاي منطقه‌اي در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور بوده است.

تاريخ: 1401/04/08  | ساعت: ١٦:٠٠ | شناسه: ١٨٢٢٨ | تعداد نمايش: 186

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084009

  • بازديدکنندگان امروز : 3524

  • کل بازديدکنندگان : 17299253


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد