×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اعلام كرد:

برنامه‌ريزي جديد براي راه اندازي 2 هزار واحد صنعتي غيرفعال تا پايان سال/ تداوم كاهش روند غيرفعال شدن و افزايش بازفعالي واحدهاي توليدي كشور

اصغر مصاحب از برنامه‌ريزي جديد براي راه اندازي مجدد 2 هزار واحد صنعتي راكد تا پايان سال جاري در كشور خبر داد و گفت: پيش از اين مقرر بود كه تا پايان سال 1399 تعداد 1500 واحد صنعتي غيرفعال به چرخه توليد بازگردند كه در راستاي اهداف جهش توليد و استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي موجود در بخش صنعت، اين تعداد افزايش يافت.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران از برنامه‌ريزي جديد براي راه اندازي مجدد 2 هزار واحد صنعتي راكد تا پايان سال جاري در كشور خبر داد و گفت: پيش از اين مقرر بود كه تا پايان سال 1399 تعداد 1500 واحد صنعتي غيرفعال به چرخه توليد بازگردند كه در راستاي اهداف جهش توليد و استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي موجود در بخش صنعت، اين تعداد افزايش يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اصغر مصاحب با بيان اين‌كه ‌جلوگيري از غيرفعال شدن واحدهاي صنعتي فعال، از ديگر برنامه‌هاي اصلي اين سازمان است، افزود: رصد واحدهاي صنعتي غيرفعال مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سطح كلان و ساختاري نشان مي‌دهد كه مي‌توان علت عمده غيرفعال شدن آن‌ها را در چهار گروه "تأمين نقدينگي"، "تأمين مواد اوليه"، "تأمين ماشين آلات" و "فقدان بازار" دسته بندي نمود.

وي اضافه كرد: در راستاي تحقق اين اهداف، اقدامات بسيار گسترده‌اي در قالب توانمند سازي واحدهاي صنعتي صورت پذيرفته است كه از آن جمله مي‌توان به خدمات ارائه شده در كلينيك‌هاي كسب و كار،‌ تقويت شبكه سازي در كسب و كارهاي كوچك و متوسط و پيوند آن‌ها با صنايع بزرگ در قالب برنامه‏هاي توسعه خوشه‌هاي كسب و كار و نظام مبادلات پيمانكاري فرعي،‌ ارتقاء دانش و مهارت شاغلان واحدهاي صنعتي، حمايت از حضور و پذيرش SMEها در فرابورس، حمايت از توليد محتوا براي بازاريابي در سامانه فروش محصولات، توسعه بازار در قالب حضور در نمايشگاه‌هاي مختلف و ... اشاره نمود.

بنا به گفته عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، نتايج اجراي طرح‌هاي حمايتي از صنايع كوچك و متوسط را مي‌توان در كاهش 5.2 درصدي روند غيرفعال شدن واحدهاي توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي طي يك سال گذشته، كاهش 1.7 درصدي طي شش ماه و افزايش 54 درصدي نرخ رشد واحدهاي مجدد راه اندازي شده طي هفت ماهه سال جاري در مقايسه با هفت ماهه سال گذشته به وضوح مشاهده نمود.

مصاحب تعداد واحدهاي راه اندازي مجدد تا پايان مهر سال جاري را 819 واحد صنعتي اعلام كرد كه در نتيجه آن، براي 14 هزار و 458 نفر با ميزان سرمايه گذاري 26 هزار و 743 ميليارد ريال، معادل ميزان سرانه اشتغال 18 نفر و سرمايه گذاري 33 ميليارد ريال شغل ايجاد شده است.

وي استفاده از خدمات ارائه شده در كلينيك‌هاي كسب و كار در جهت عارضه يابي دقيق و كارشناسانه واحدهاي صنعتي را بهترين گزينه پيشنهادي براي صاحبان صنايع به منظور افزايش بهره وري، ارتقاء ظرفيت توليد و يا راه اندازي مجدد كسب و كارهاي راكد عنوان كرد.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به عوامل تأثيرگذار در جلوگيري از غيرفعال شدن واحدهاي صنعتي فعال نيز اشاره و بيان كرد: افزایش تجربه و مهارت آموزي کارکنان، کسب منابع مالی بیشتر، سرشکن شدن هزینه‌های بازاریابی در بازارهای وسیع‌تر و بهبود فنآوری مي‌تواند باعث كاهش هزينه‌هاي ثابت واحدهاي توليدي، افزايش صرفه ناشي از مقياس و رشد بسیاری از صنایع شود.

مصاحب ادامه داد: اصل اساسي در شاخص "صرفه ناشي از مقياس"، بهره‌ وری، فنآوري و تخصص است كه در كلينيك‏هاي كسب و كار با جزئيات كامل بررسي خواهد شد. بنابراين در كنار هدايت به سمت مسير صحيح توليد، واحدهاي صنعتي مي‌توانند از حمايت‌هاي مالي انجام اين پروژه‌ها تا 80 درصد بهره‌ مند شوند.

وي يادآور شد: در حال حاضر 28 كلينيك كسب و كار راه اندازي شده در كشور در ده گروه عارضه يابي، ‌فنآوري اطلاعات،‌ زيرساخت، ‌تأمين ورودي و مواد اوليه، ‌بازاريابي و بازرگاني، توسعه محصول و فنآوري،‌ توسعه نظام مديريت حقوقي و سياستگذاري، امور مالي، بيمه‌اي و مالياتي به ارائه خدمات به منظور عارضه يابي، ارتقاء و افزايش بهره وري، كاهش هزينه‌هاي تمام شده و همچنين آماده سازي بنگاه‌ها در جهت حركت به سمت انقلاب صنعتي چهارم مي‌پردازند.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در پايان ابراز اميداوري كرد با نهادينه شدن فرآيند انجام عارضه يابي كلينيكي كه منتج به ایجاد تغییر و تحول به‌موقع و بهبود کسب و کار در راستای ارتقاء بهره وری و رقابت ‌پذیری خواهد شد، بتوان به‌صورت چشمگيري از غيرفعال شدن واحدهاي صنعتي در كشور جلوگيري نمود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 501 شهرک و 322 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، 77 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فنآوری، 37 مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، 2 مجتمع فنآوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 87 هزار و 863 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 46 هزار و 413 واحد صنعتی و سه هزار و 55 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 935 هزار و 557 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

تاريخ: 1399/08/10  | ساعت: ١٦:٠٠ | شناسه: ١٢١٩٠ | تعداد نمايش: 294


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 461238

  • بازديدکنندگان امروز : 7411

  • کل بازديدکنندگان : 10912873


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد