×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور اعلام کرد:

تأمین مواد اولیه و افزایش صادرات با آزادسازی واردات در قبال صادرات و استفاده از ارز متقاضی/ تأکید بر تولید کالاهای صادرات محور و با ارزش افزوده بالا

علیرضا رزم حسینی با اشاره به این‌که حدود 40 درصد از تولید ناخالص داخلی و 38 درصد اشتغال پایدار مربوط به بخش صنعت، معدن و تجارت كشور است، تصریح کرد: ظرفیت بسیار خوبی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد و حتماً با همکاری معاونت علمی و فنآوری رئیس جمهور ریل گذاری جدیدی را برای حمایت از این گونه شرکت‌ها آغاز خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تولید کالاهای صادرات محور و با ارزش افزوده بالا تأکید و از ابلاغ سیاست جدید واردات در مقابل صادرات توسط رئیس جمهور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علیرضا رزم حسینی روز پنج شنبه در نشست مشترک با معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور اظهار داشت: باید برای قطع وابستگی‌ها و افزایش درآمدهای کشور به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده بالا و کاهش ارزبری پیش برویم.

وي افزود: در دنیا شرکت‌های دانش بنیان از دل شرکت‌های بزرگ و متوسط بیرون می‌آیند و به همین خاطر پایداری خوبی دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که همکاری معاونت علمی و فنآوری رئیس جمهور با اين وزارتخانه در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند مسیر خوبی را برای آینده کشور ترسیم کند، اضافه كرد: نیمی از شرکت‌های دانش‌ بنیان مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت هستند.

رزم حسینی ادامه داد: بیش از 5 هزار شرکت دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فنآوری رئیس جمهور و وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به فعالیت هستند که بیش از 50 درصد از این شرکت‌ها در حوزه‌های مرتبط با صنعت، معدن و تجارت به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به این‌که حدود 40 درصد از تولید ناخالص داخلی و 38 درصد اشتغال پایدار مربوط به بخش صنعت، معدن و تجارت كشور است، تصریح کرد: ظرفیت بسیار خوبی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد و حتماً با همکاری معاونت علمی و فنآوری رئیس جمهور ریل گذاری جدیدی را برای حمایت از این گونه شرکت‌ها آغاز خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که دانش بنیان‌ها در حوزه ساخت داخل خودرو می‌توانند به کمک اين وزارتخانه بیایند، خاطرنشان کرد: شرکت‌های رقیب برای رقابت با خودرو سازان داخلی باید ایجاد شود و با ایجاد یک بازار رقابتی، خودروی باکیفیت به مشتریان تحویل داده شود.

رزم حسینی گفت: انحصار در حوزه خودرو به‌‌صورت گام به گام باید شکسته شود و امکان برخورداری مصرف کنندگان از یک خودروی باکیفیت و قیمت مناسب ایجاد شود.

وی با اشاره به این‌که ظرفیت‌های خوبی در حوزه ساخت داخل در بیشتر حوزه‌های صنعتی وجود دارد، افزود: در حوزه لوازم خانگی، تولید داخلی 58 درصد افزایش یافته است و رفتن شرکت‌های خارجی از بازار کشور فرصت مناسبی برای شرکت‌های تولید کننده داخلی فراهم آورد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که برای رسیدن به جهش تولید، بروکراسی اداری، قوانین دست و پاگیر و تعدد بخشنامه‌ها باید رفع شود، اضافه کرد: در این چهار هفته هیچ بخشنامه‌ای که منجر به تعدد بخشنامه‌ها و ایجاد مقررات زائد شود، صادر نکرده‌ایم.

رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیمات نشست ستاد هماهنگي امور اقتصادی دولت و همچنين نشست اختصاصي با رئیس‌ جمهور، از آزاد سازی واردات در قبال صادرات خبر داد و اعلام كرد: صادر کنندگانی که تعهدات ارزی دارند، می‌توانند مواد اولیه و یا کالاهای ضروری اولویت بندی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت را وارد کرده و بدین گونه رفع تعهد ارزی نمایند.

وی تصريح كرد: این فرصت خوبی است و سبب افزایش صادرات و تأمین مواد اولیه و کالاهای ضروری در شش ماهه دوم سال خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اعلام این‌که سیاست اين وزارتخانه در جهت فراوانی و عرضه کالاست، بیان کرد: باید کالا در بازار فراوان شود، چرا که با افزایش عرضه، قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند.

رزم حسینی ادامه داد: از شنبه آینده نظارت بر توزیع کالاها به‌صورت هوشمند برای مقابله با گران فروشی با همکاری تعزیرات در بازار تشدید می‌شود و بازرسی از مراکز اصلی، بنکداران و انبارداران طبق قانون انجام خواهد شد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف برخورد قانونی صورت می‌پذیرد.

وی با اعلام این‌که قائل به عرضه همه محصولات فولادی در بورس فلزات هستیم، اعلام کرد: در چند روز آینده با همکاری شرکت‌های بزرگ این فرآیند را هم آغاز خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص روغن نباتی نیز بیان کرد: وضعیت ذخائر استراتژیک کشور در این حوزه خوب است؛ 79 هزار تن روغن خام نیز در چند روز گذشته میان کارخانجات تولیدی توزیع شده و نگرانی از لحاظ تأمین روغن نداریم و مردم نیز نباید نگرانی داشته باشند.

رزم حسيني همچنین درخصوص نهاده‌های دامی و تأثیر آن بر قیمت مرغ گفت: با ارز 4200 تومانی نهاده‌های دامی وارد می‌شود و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد و شبکه توزیع تا مصرف کننده نهایی در اختیار وزارت جهاد كشاورزي است.

وي تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار بر اساس شاخص‌های وزارت جهاد كشاورزي و با مشورت تشکل‌ها، قیمت گذاری مرغ را انجام می‌دهد و امیدواریم با افزایش نهاده‌های دامی، به ثبات نسبی در بازار مرغ نیز برسیم.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/08  | ساعت: ٢٠:٢١ | شناسه: ١٢١٨٥ | تعداد نمايش: 225


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 461243

  • بازديدکنندگان امروز : 7540

  • کل بازديدکنندگان : 10913002


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد