×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترك با مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها عنوان كرد:

اختصاص حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع به زیرساخت‌های صنعتی كشور در جريان سفرهای استانی رئیس جمهور/ پیگیری جدی براي واگذاری الکترونیکی زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی/ تدوين آیین نامه ارزيابي کیفی برای به تولید رسیدن قراردادهاي حق بهره برداري و واگذاري زمين/ ضرورت هم افزایی با تشکل‌های بخش خصوصی

علی رسولیان در نشست مشترك با مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها كه در حاشيه آيين گراميداشت دهه تولید و تجارت و روز ملي صنعت و معدن برگزار شد، اظهار داشت: برنامه‌های خوبی در دهه تولید و تجارت در استان‌ها برگزار شد، و عملکرد شرکت‌های استاني نیز در این حوزه مورد قبول وزیر و مجموعه وزارتخانه بود، كه این عملکرد با انعکاس صحیح اقدامات و دستاوردها، به ارتقاء عملکردی وزارت صنعت، معدن و تجارت نزد آحاد جامعه منجر شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سفرهای استانی رئیس جمهور در دولت سیزدهم را كارآمد و اثربخش ارزیابی کرد و گفت: حدود 10 هزار میلیارد تومان منابع در این سفرها برای موضوعات مرتبط با زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مصوب شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان در نشست مشترك با مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها كه در حاشيه آيين گراميداشت دهه تولید و تجارت و روز ملي صنعت و معدن برگزار شد، اظهار داشت: برنامه‌های خوبی در دهه تولید و تجارت در استان‌ها برگزار شد، و عملکرد شرکت‌های استاني نیز در این حوزه مورد قبول وزیر و مجموعه وزارتخانه بود، كه این عملکرد با انعکاس صحیح اقدامات و دستاوردها، به ارتقاء عملکردی وزارت صنعت، معدن و تجارت نزد آحاد جامعه منجر شد.

وی با بیان این‌که مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتي استان‌ها با تمام تلاش درحال دفاع از موقعيت صنعت، معدن و تجارت در استان متبوع خود هستند، افزود: عملکرد شرکت‌های استاني به‌صورت مداوم در بازه‌های زمانی سه ماهه مورد بررسی و پايش قرار می‌گیرد و علاوه بر برنامه‌ها و شاخص‌های مجامع و بودجه، برنامه‌های ویژه‌ای نیز در سطح ملی با درنظر گرفتن برش‌های استانی در دستور کار قرار دارد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سفرهای استانی رئیس جمهور در دولت سیزدهم را بسیار مثبت، كارآمد و اثربخش ارزیابی و اضافه کرد: در این سفرها حدود 10 هزار میلیارد تومان منابع برای زیرساخت‌ها و پروژه‌های عمرانی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مصوب شده است.

واگذاری الکترونیکی زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با جدیت تمام دنبال می‌شود
رسولیان در بخش ديگر سخنان خود با تأکید بر این‌که موضوع واگذاری الکترونیکی زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور با جدیت تمام دنبال می‌شود، ادامه داد: این موضوع قولی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی داده است و ما نیز انجام این موضوع را تعهد کرده‌ و اطمينان داريم واگذاری الکترونیکی در راستای شفاف سازی و حذف امضاهای طلایی، دستاوردهاي مثبتی را دربر خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان این‌که بيش از 99 هزار قرارداد حق بهره برداري و واگذاري زمين در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور منعقد شده است، اظهار داشت: از اين تعداد قرارداد، افزون بر 49 هزار مورد به بهره برداری از واحد صنعتی و توليد منجر شده است، كه در این راستا، آیین نامه ارزيابي کیفی برای به تولید رسیدن قراردادهاي راكد و جديد در دست اقدام می‌باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به برنامه آمایش سرزميني بخش صنعت، معدن و تجارت در كشور بيان كرد: این برنامه ملي، برش‌های استانی و شهرستانی دارد، مناطق مختلف تقسیم بندی شده است و به مناطق کمتر برخوردار صنعتی با نگاه ویژه‌ای توجه می‌شود. همچنین الگوی منطقه‌ای و کالایی تعریف می‌شود و برنامه‌های توسعه‌ای بر اساس این الگو پیش خواهد رفت.

با تشکل‌های بخش خصوصی هم افزایی و تعامل شود
رسولیان در ادامه با تأکید بر ضرورت هم افزایی با تشکل‌های بخش خصوصی افزود: همراهی خوبی در سطح وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با تشکل‌هاي صنفي و انجمن‌هاي تخصصي وجود دارد، و این هم افزایی در شرکت شهرک‌های صنعتي استان‌ها نيز به وضوح قابل مشاهده است.

وی با بیان این‌که انتظارات مردمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار بالاست، اضافه كرد: باید به انتظارات و توقعات مردم توجه جدی داشت و در موضوعاتی مانند فسخ قرارداد و خلع ید، ضمن مديريت موضوعات پيراموني و رعايت عدالت، در واگذاری‌ها نيز اهلیت و صلاحیت فردی مورد تأکید و توجه قرار گیرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با تأکید بر ضرورت نظارت بر پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، از مدیران عامل شرکت‌های استاني تابعه خواست تا دارایی‌های خود را در حوزه‌های زمین، آب، برق و دیگر زیرساخت‌ها ارتقاء دهند و در این حوزه، مدیریت توسعه گرا داشته باشند.

ظرفیت احداث حدود ۱۵ شهرک صنعتی بزرگ مقیاس را در کشور داریم
رسولیان با بیان این‌که ظرفیت پیاده سازی و احداث حدود 15 شهرک صنعتی بزرگ مقیاس را در کشور داریم، ادامه داد: برخی از استان‌ها این ظرفیت و پتانسیل را دارند؛ لذا مدل‌های احداث این گونه شهرک‌ها که از لحاظ آب، برق و پساب، خود تأمین هستند باید طراحی شود، و مدل‌های مشارکتی نیز تأثیرگذاری خود را خواهد داشت.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت کاهش مدت زمان فرآیندها و بروکراسی‌های دست و پا گیر اداری در مجموعه شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها گفت: سال گذشته در حوزه احیاء واحدهای صنعتي راکد، عملکرد بسیار خوبی داشتیم، كه این برنامه امسال هم با جدیت بیشتری تداوم خواهد یافت، و لازم است با تعامل و هم افزایی همه جانبه، از ظرفیت كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان برای بهبود فضاي كسب و كار صنعتگران و توليد كنندگان استفاده بهینه شود.

هدف گذاری برای استفاده از یک هزار لیتر بر ثانیه پساب شهری و افزودن 6 هزار هکتار به اراضی صنعتی
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در اين نشست با تأکید بر ضرورت مدیریت صحیح منابع با توجه به محدودیت‌های مالی و صرفه جویی در هزینه‌ها اظهار داشت: مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتي استان‌ها باید دقت در برآوردهای فنی و استفاده از شیوه‌های نوین و ارتقاء کیفیت در پروژه‌ها را مد نظر قرار دهند.

فتحعلی محمدزاده با بیان این‌که اجرای پروژه‌های اساسی در شهرك‌ها و نواحي صنعتي تابعه باید در ابتدا در دستور کار قرار گیرد، افزود: باید نگاهی دقیق به قوانین، مقررات، استعلام‌ها و رعایت شئونات عمومی و خصوصی در قراردادها و قوانین داشته باشیم و رفع عوارض پروژه‌ها برای جلوگیری از مشکلات آتی به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وي همچنین بر اجرای پروژه‌ها در بازه زمانی مورد نظر تأکید و اضافه کرد: با توجه به وجود ظرفیت‌های لازم و تعريف برش‌های استانی، جلب مشارکت بخش خصوصي در احداث شهرک‌های صنفی در سال جاري مورد نظر مي‌باشد.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که امسال يك هزار لیتر بر ثانیه استفاده از پساب شهری در بخش صنعت هدف گذاری شده است، ادامه داد: همچنين سال گذشته حدود 9 هزار هکتار به اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی اضافه شده است و امسال نيز برای اضافه شدن شش هزار هکتار دیگر هدف گذاری شده است.

محمدزاده درخصوص مشارکت در احداث پست‌های برق شهرك‌ها و نواحي صنعتي نیز بيان کرد: امسال برای ساخت 52 پست برق به‌صورت مشارکتی با وزارت نیرو هدف‌ گذاری کرده‌ایم. از ابتدای سال تا کنون هم 30 پست برق نهایی شده است.

وي يادآور شد: احداث این پست‌هاي برق به‌صورت مشارکت 40 درصدی توانیر، 30 درصدی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه و 30 درصد نیز با مشارکت سازمان برنامه و بودجه كشور است.

الکترونیکی شدن تمامی فرآیندها در دستور کار است
در ادامه اين نشست، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یکی از برنامه‌های داراي اولويت این سازمان را الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهاي اجرايي اعلام كرد و گفت: حدود 50 فرآیند در این راستا طراحی شده است که از مشورت صاحب نظران و تشكل‌هاي بخش خصوصی نیز در این زمینه استفاده خواهیم کرد.

رضا غلامی با تأکید بر اهمیت ارائه خدمات میز خدمت به متقاضيان افزود: وقتی به سمت هوشمند سازی می‌رویم، پس فرآیندهای ما نیز باید الکترونیکی و در بستر هوشمند اتفاق بیفتد.

وي با بيان این‌که درحال طراحي سامانه جامعي در راستای هوشمند سازی سازمان هستيم، اضافه كرد: تا کنون نیز در این حوزه موفقیت 60 تا 70 درصدی را کسب کرده‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از مدیران عامل شرکت‌های استانی تابعه خواست تا در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ و کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها، اعتبارات لازم را با هم افزایی و تعامل بین بخشی براي تحقق اهداف سازماني جذب نمايند.

غلامي همچنين با اشاره به این‌که 47 هزار طرح درحال ساخت و ساز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور وجود دارد، ادامه داد: پایش و رصد مداوم این طرح‌ها ضرورت دارد که باید با جدیت و اهتمام ویژه‌ای دنبال شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در بخش ديگر اين نشست، از مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها براي همكاري در برگزاری نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی صنايع کوچک و متوسط قدرداني كرد.

عزیزاله قربانی گفت: این نمایشگاه همزمان با دهه تولید و تجارت، در کنار برگزاری نشست سراسری فن‌ بازارها، نقطه عطفی در معرفی هرچه بهتر توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنيان، فناور، نوآور و استارت آپ بوده است.

مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها نيز در اين نشست به بيان ديدگاه‌ها و نكته نظرات خود پيرامون برنامه‌هاي عملياتي و ويژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در برش استاني پرداختند و در پايان به پرسش‌هاي حاضران پاسخ داده شد.

تاريخ: 1401/04/14  | ساعت: ١٥:١٥ | شناسه: ١٨٣٤٠ | تعداد نمايش: 320


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084599

  • بازديدکنندگان امروز : 462

  • کل بازديدکنندگان : 17303866


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد