×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن عنوان كرد:

ایجاد توازن در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌ گذاری و زنجیره ارزش صنایع در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت/ اولویت‌ گذاری، تنظیم‌ گری، حمایت و نظارت؛ چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صنعت، معدن و تجارت

سید رضا فاطمی امین روز شنبه در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن که با حضور رئیس ‌جمهور در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: در صنایع متعدد، توازن لازم در کشور وجود ندارد. برای مثال، در صنعت خودرو ظرفیت‌های متفاوت تولید بدنه، رنگ، موتور و ... متناسب با یکدیگر ایجاد نشده‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توزیع متوازن صنایع از نظر جغرافیایی، سرمایه ‌گذاری و زنجیره ارزش در اولویت اين وزارتخانه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سید رضا فاطمی امین روز شنبه با بيان اين مطلب در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن که با حضور رئیس ‌جمهور در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: در صنایع متعدد، توازن لازم در کشور وجود ندارد. برای مثال، در صنعت خودرو ظرفیت‌های متفاوت تولید بدنه، رنگ، موتور و ... متناسب با یکدیگر ایجاد نشده‌اند.

وی اضافه كرد: از نظر سرمایه ‌گذاری نیز این نبود توازن مشهود است و در حوزه جغرافیایی نیز به‌عنوان نمونه در شهرک صنعتی اشتهارد در استان البرز، حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی از سرمایه ‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی ایجاد شده است، درحالی‌ که تنها ۱۰ هزار ظرفیت نیروی انسانی موجود در خود شهرستان اشتهارد وجود دارد و بیش از ۳۰ هزار نیروی انسانی مورد نیاز باید از مناطق دیگر تأمین شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بر اساس سند چشم‌ انداز 1404، باید تا 4 سال آینده در همه شاخص‌های علمی، اقتصادی و ... جایگاه نخست منطقه را کسب کنیم. به همین سبب باید از خود بپرسیم که آیا به این چشم ‌انداز می‌رسیم و اگر چالشی وجود دارد، این چالش‌ها در چه زمینه‌هایی است.

فاطمی امین بيان کرد: تجربه نشان داده است که پس از ورود به هر صنعتی، پس از حدود ۱۰ تا ۱۵ سال به بلوغ در آن رسیده و توانسته‌ایم زیر و بم کار را یاد بگیریم.

وی يادآور شد: در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌ گذاری و زنجیره ارزش صنایع، شیوه حکمرانی اشتباه بوده است. بنابراین با وجود صرف وقت و سرمایه، خروجی لازم را نگرفته‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صنعت، معدن و تجارت، یعنی اولویت ‌گذاری، تنظیم‌ گری، حمایت و نظارت در دستور کار ویژه اين وزارتخانه است و اگر بتوانیم این چهار کار را به‌خوبی انجام دهیم، صنعتگران خود فضا را برای تحقق اهداف، مهیا می‌کنند.

فاطمی امین اعلام کرد: بر اساس برنامه اولویت ‌گذاری شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، خوشبختانه خام فروشی مواد معدنی در کشور نداریم و در طول مدت استقرار دولت حدود ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در کشور تولید شده که فقط کمتر از یک درصد آن، صادر شده است.

وی بيان کرد: در روند تنظیم گری امور نیز ۳۱۷ مورد از قوانین و مقررات زائد و دست و پا گیر شناسایی‌شده و به سمت تنقیح و حذف موارد اضافی حرکت کردیم. همچنین در روند تنظیم بازار سعی بر ایجاد ثبات بوده است. برای مثال، در صنعت فولاد که ظرفیت بازار آن بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان، یعنی حدود ۲۰ میلیارد دلار است، تدابیری درپیش‌ گرفته شد که کمترین نوسان قیمتی را داشته باشد و این ثبات به‌وجود آمده بدون کوچک‌ترین کار تعزیراتی و نظارتی خاص ایجاد شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه حمایتی نیز یکی از مشکلات ما این بود که از منابع خود به‌درستی مطلع نبودیم و ذخائر برای ما ناشناخته بود. بنابراین از مهر سال گذشته یک اقدام بزرگ در بخش معادن آغاز و ۴۵۰ کیلومترمربع اکتشافات معدنی از خراسان رضوی آغاز شد که درپی آن، ذخائر عظیمی کشف ‌شده و به‌صورت رسمی تا حدود دو هفته آینده اعلام می‌شود.

فاطمی امین افزود: ما برای فائق آمدن به چالش‌های حکمرانی و محدودیت‌های زمانی برای دستیابی به جایگاه تعریف ‌شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، نیاز به نقشه راه داریم و باید تمام مسائل را با هم حل کنیم. برای مثال، نمی‌شود بدون حل مشکل وارد فرآیند توسعه‌ای تولید شویم.

وی اضافه کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت چهار گام تعریف ‌شده و در حوزه حکمرانی صنعت، معدن و تجارت در ۱۰ رشته فعالیت به شکل جدی دنبال شده و درحال عملیاتی شدن است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تأکید کرد: ما اگر بتوانیم همدلی موجود را تقویت کنیم، دستیابی به اهداف نقشه راه تعریف ‌شده به‌طور کامل امکان‌ پذیر است.

در این مراسم، ۸ طرح در حوزه صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان به دستور رئيس جمهور افتتاح و به بهره‌ برداری رسید که ۶ هزار و ۸۰۲ فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهند کرد.

تاريخ: 1401/04/11  | ساعت: ١٢:٣٠ | شناسه: ١٨٣٠٠ | تعداد نمايش: 224


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 11

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084581

  • بازديدکنندگان امروز : 382

  • کل بازديدکنندگان : 17303786


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد