×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

رئیس جمهور در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن عنوان كرد:

تولید برای کشور قدرت خلق می‌کند/ پیش‌ نویس سند جامع صنعت کشور تهیه شده و درحال نهایی شدن است/ پرهیز از تصمیمات خلق‌ الساعه ضرورت مهم حمایت از تولید و صنعت است/ توسعه صنعتی و رونق تولید، باید همراه با رعایت موازین محیط زیستی باشد

حجت‌الاسلام والمسلمين سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از همه فعالان عرصه صنعت و معدن کشور اظهار داشت:‌ ۱۲ سال است که رهبر معظم انقلاب، اقتصاد را محور نامگذاری سال‌ها قرار داده‌ و در ۶ سال اخیر بر توجه به تولید تأکید ویژه داشته‌اند.

رئیس جمهور از تهیه پیش ‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تأکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان، پیش ‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده و درحال طی مراحل نهایی شدن است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، حجت‌الاسلام والمسلمين سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در آيين گراميداشت روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از همه فعالان عرصه صنعت و معدن کشور اظهار داشت:‌ ۱۲ سال است که رهبر معظم انقلاب، اقتصاد را محور نامگذاری سال‌ها قرار داده‌ و در ۶ سال اخیر بر توجه به تولید تأکید ویژه داشته‌اند.

وي با بیان این‌که تولید یکی از محورهای اصلی خلق قدرت برای کشور است، افزود: دولت مردمی به تبعیت از تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش ‌روی تولید و تأکید بر توسعه صادرات را وظیفه خود می‌داند.

فعالان اقتصادی افسران میدان تولید هستند
رئیس جمهور، فعالان اقتصادی و تولید کنندگان را "افسران میدان تولید و خلق قدرت ملی" دانست و اضافه كرد: دشمن برای عقب ‌نگاه داشتن کشور و ضعیف کردن مؤلفه‌های خلق قدرت که تولید جزو مهمترین آن‌هاست، تلاش می‌کند روند تولید را مختل و ضعیف کند. وظیفه ما در برابر این تلاش‌ها، حمایت از تولید کنندگان و فعالان اقتصادی به‌عنوان افسران این میدان است.

رئیسي ادامه داد: فعالیت در هر میدانی به‌طور طبیعی مشکلات و سختی‌هایی دارد و فعالان اقتصادی و تولید کنندگان باید بدانند که موفقیت در مسیر تولید به عزم و اراده پولادین، برنامه‌ریزی دقیق و تلاش مستمر نیاز دارد.

ظرفیت رقابت پذیری بالای تولیدات دانش بنیان در بازار جهانی
وي با تأکید بر ضرورت توجه بیشتر به گسترش فعالیت‌های دانش ‌بنیان با هدف ایجاد مشاغل و محصولات دانش‌ پایه خاطرنشان کرد: تولیدات دانش‌ بنیان، توانایی و ظرفیت رقابت‌ پذیری بالاتری در بازارهای جهانی و داخلی دارند.

رئیس جمهور با بیان این‌که روز ملی صنعت و معدن فرصت مناسبی است تا علاوه بر قدردانی از زحمات و تلاش‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، مرور و بازنگری نیز به فعالیت‌ها و دستاوردهای این حوزه داشته باشیم، تصريح كرد: این جمع بهترین محل برای تشریح و تبیین آسیب‌ها و مشکلات و نیز ارائه راهکارهای برون ‌رفت از مشکلات و غلبه بر موانع است.

رئیسی خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در مراسم با تأکید بر این‌که برای تبیین مشکلات و ارائه راهکارها به این جلسه بسنده نکنید و تا رفع واقعی و نهایی مشکل پیگیر موضوع باشید، گفت: پس از تأکید مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی و تولید کنندگان مبنی بر تدوین سند جامع صنعت کشور، دولت کارگروهی را مأمور تهیه این سند کرد که با مشورت کارشناسان، پیش ‌نویس خوبی تهیه شده و درحال طی مراحل نهایی شدن است.

آینده باید برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌ بینی باشد
وي در ادامه، تنقیح قوانین و پرهیز از تصمیمات خلق‌ الساعه را از جمله اقدامات لازم برای هموار شدن مسیر تولید عنوان کرد و افزود: آینده باید برای فعالان اقتصادی و صنعتی قابل پیش‌ بینی باشد تا بتوانند برای آن برنامه‌ریزی کنند و ضرورت این پیش‌ بینی پذیری، پرهیز از اتخاذ تصمیمات خلق ‌الساعه است.

رئیس جمهور با بیان این‌که قویاً مدافع و موافق نظریه دولت چابک هستم، اضافه کرد: دولت باید تصدی ‌گری‌های خود را در اقتصاد رها کرده و در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد. البته آقای فاطمی‌ امین تشخیص اولویت‌ها را نیز از مسئولیت‌های دولت عنوان کردند که نکته صحیحی است.

واگذاری میدان فعالیت اقتصادی به بخش خصوصی
رئیسي ادامه داد: میدان فعالیت باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت از تصدی ‌گری‌های خود کاسته و وزن نظارتی و حمایتی خود را افزایش دهد. چابک‌ سازی دولت و جلوگیری از فربه شدن و افزایش هزینه‌های دولت باید مد نظر همه نهادها و دستگاه‌ها، به‌ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی باشد.

رئیس جمهور تلاش برای نیل فعالیت‌های تولیدی به بهره‌ گیری هرچه بیشتر از دانش‌ها و دستاوردهای نوین علمی را از دیگر ضرورت‌های رونق تولید دانست و اظهار داشت: دانش اگر ضمیمه تولید و صنعت نشود، به شکل پایان‌ نامه در دانشگاه باقی می‌ماند. دانشگاه باید کنار بازار، صنعت و معدن بیاید و در این زمینه صنایع بزرگ و سنگین باید بیش از دیگر صنایع و فعالیت‌های تولیدی مورد توجه باشند.

خام فروشی مانع پیشرفت صنعت و تجارت کشور می‌شود
رئیسي در ادامه با تأکید بر اهمیت افزایش کیفیت و بهره‌وری تولیدات داخلی تأكيد كرد: هر تولید کننده باید با بازتعریف مسأله افزایش بهره‌وری در عین حال راهکارهای کاهش قیمت تولید را نیز پیدا کند.

وي مسأله خام‌ فروشی را از جمله دیگر موانع پیش‌ روی صنعت و تجارت کشور عنوان کرد و گفت: باید نسبت به مسأله خام ‌فروشی شدیداً حساس باشیم، چرا که ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در پرتو جلوگیری از خام ‌فروشی میسر خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه، حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان را نيز مورد تأکید جدی قرار داد و تصریح کرد: حتماً تولید کننده نباید ضرر کند، اما در حق مصرف‌ کننده نیز نباید اجحافی صورت بگیرد و در میدان تولید باید از مصرف ‌کنندگان حمایت شود.

پیشرفت در گرو مبارزه با مفاسد اقتصادی است
رئیسی مبارزه با فساد را نیز یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در رشد و پیشرفت اقتصادی دانست و بيان كرد: پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتشاء است. ساختارهای فساد زا باید به گونه‌ای اصلاح شوند که حتی اگر فردی قصد فساد داشت، زمینه برای او مهیا نباشد.

وي نظارت جدی بر تمامی فرآیندهای اخذ مجوزها و تسهیل سرمایه ‌گذاری و تولید را از دیگر مصادیق مبارزه با فساد برشمرد و افزود: دولت هوشمند یکی از زمینه‌های مهم مبارزه با فساد است و این مسأله باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد، چرا که سامانه‌ها نقش بسیار مهمی در شفافیت و افشاگری فساد دارند.

رئیس جمهور در ادامه بر ضرورت رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیت‌های اقتصادی تأکید و اضافه کرد: باید فعالان اقتصادی، تولید کنندگان و صنعتگران مراقب باشند تا آلاینده‌ها به محیط زیست و مردم آسیب نزنند.

رئیسي توجه به رشد تولید و رونق اقتصاد و تجارت را مصداق امر به معروف دانست و ادامه داد: شما تولید کنندگان و صنعتگران تردید نکنید که تلاش شما برای تولید قدرت در کشور یک معروف بزرگ است و هر حرکتی در مسیر استقلال و تولید کشور تیری بر قلب دشمن است که مردم را امیدوار و دشمن را ناامید می‌کند.

وي در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست تعامل با همسایگان در دولت سیزدهم اشاره کرد و اظهار داشت: در سفرهای خارجی و ملاقات با سران کشورهای همسایه، شاهد اشتیاق به تولیدات و محصولات ایرانی هستم. زمینه کار بسیار فراهم است و امیدواریم بتوانیم با دست توانای شما و حمایت دولت، بخشی از مشکل اقتصاد و اشتغال کشور را برطرف کنیم.

حق عقب‌ گرد، توقف و درجا زدن نداریم؛ تنها راه پیش رو، پیشرفت است
رئیس جمهور مدیریت را دارای مؤثرترین نقش در حرکت و بالا بردن یک مجموعه دانست و تصريح كرد: مدیران باید با تلاش مضاعف، مدیریت ماندگار را در صفحه تاریخ ثبت کنند؛ حق عقب‌ گرد، توقف و درجا زدن نداریم، و تنها راه پیش رو، پیشرفت است.

در این مراسم، ۸ طرح در حوزه صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان به دستور رئيس جمهور افتتاح و به بهره‌ برداری رسید که ۶ هزار و ۸۰۲ فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهند کرد.

تاريخ: 1401/04/11  | ساعت: ١٣:٣٠ | شناسه: ١٨٢٩٩ | تعداد نمايش: 227


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084602

  • بازديدکنندگان امروز : 471

  • کل بازديدکنندگان : 17303875


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد